Άρης – ΑΕΚ Κύπελλο: Ο Κουέστα ξόρκισε τον δαίμονα

Με ήρωα του αγώνα τον Κουέστα, ο οποίος «έβγαλε» δύο πέναλτι, ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ 4-2 στην στην διαδικασία των πέναλτιο και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα όσο και στην παράταση, ωστόσο ο Άρης έδειξε πως είχε πιο καθαρό μυαλό και με τον Κουέστα ο οποίος έπιασε δύο πέναλτι, αυτά των

Πόνσε και Βίντα, έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του, στους «8» της διοργάνωσης, αφήνοντας εκτός την κάτοχο του τροπαίου ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με γκολ του Γκατσίνοβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Άρης επέστρεψε με τον πρώτο του σκόρερ Μορόν, κάνοντας το 1-1 στο 58′, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι και τη λήξη της παράτασης, οδηγώντας τις ομάδες στην διαδικασία των πέναλτι.

Δείτε τα δύο γκολ που σημείωσαν οι ομάδες στην κανονική διάρκεια του αγώνα

Εκεί ο Άρης ευστόχησε τέσσερις φορές έναντι δύο της Ένωσης και με πρωταγωνιστή τον Κουέστα πήρε μία πανηγυρική πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Δείτε την διαδικασία των πέναλτι από τον αγώνα του Άρη εναντίον της ΑΕΚ στο Κλεάνθης Βικελίδης