Έτσι είναι τα ντέρμπι στο μπάσκετ

Σε ένα αμφίρροπο και δυνατό παιχνίδι των καλύτερων ισπανικών ομάδων στην ιστορία, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εντός έδρας με 76-72 σε της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (21-14). Οι παίκτες, όμως του Τσάβι Πασκουάλ σε εκείνο το σημείο αφυπνίστηκαν και με επιμέρους σκορ 31-14 έκλεισαν το ημίχρονο με δέκα πόντους (45-35).

Στην τρίτη περίοδο η Ρεάλ ισορρόπησε και στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο

Ροντρίγκεθ κατάφερε να πάρει σχεδόν ανέλιστα το παιχνίδι αφού 1,45'' πριν το τέλος της αναμέτρησης οι Καταλανοί βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ με 72-68, αλλά η Βασίλισσα κατάφερε να γυρίσει το ματς και να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 76-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 35-45, 50-58, 76-72.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 14, Σουάρεθ, Ρέγιες 4, Μίροτιτς 5, Ροντρίγκεθ 21(4), Μπέγκιτς 6, Κάρολ 5(1), Ντάρντεν, Γιουλ 19(1), Σλότερ 2.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 17(2), Χουέρτας 10, Ναβάρο 15(2), Ουάλας, Ινγκλς 3(1), Μαυροκεφαλίδης 4, Ραμπασέδα, Όλεσον 9(1), Λόρμπεκ 8, Τόμιτς 6.