Μητρογκολ και διπλό στο Βέλγιο για το Θρύλο…

Έχοντας τον «εκτελεστή» Κώστα Μήτρογλου στην ενδεκάδα, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε περίπατο τον αγώνα με την Άντερλεχτ στο Βέλγιο, επικρατώντας με 3-0. Χατ τρικ για τον στράικερ του Ολυμπιακού.

Βέβαια, για να φθάσει στη νίκη και το σημαντικό τρίποντο στη 2η αγωνιστική του Champions League, οι «ερυθρόλευκοι»

χρειάστηκαν αρκετή δόση τύχης (κάτι που έλειψε στον πρώτο αγώνα). Οι Πειραιώτες στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης ευτύχισαν να προηγηθούν στο 17’ λεπτό με γκολ του Μήτρογλου. Την ασίστ έβγαλε ο Σαβιόλα.

Η Βέλγικη ομάδα έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 24΄λεπτό καθώς κέρδισε πέναλτι. Ο Ρομπέρτο μπλόκαρε εντυπωσιακά, διατηρώντας το 1-0.

Αν και η Βέλγικη ομάδα έχανε τις ευκαιρίες τη μια μετά την άλλη, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που σκόραρε. Έτσι, στο 56’ μετά από ασίστ του Εντιγκά ο Μήτρογλου έγραψε το 2-0. Δεκαέξι λεπτά αργότερα ο Φουστέρ σέρβιρε στον έλληνα διεθνή στράικερ και αυτός με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, έγραψε το 3-0 για τον Ολυμπιακό.