Θα μας τρελάνει ο Άρης-Νίκησε τον Πανιώνιο εκτός και με 10 παίκτες!

Τι κι αν ο Άρης ήταν στο πάτο της βαθμολογίας χωρίς να έχει γευτεί τη νίκη τόσες αγωνιστικές; Τι κι αν έμεινε για 30 λεπτά περίπου με παίκτες. Τελικά επικράτησε 2-1 του Πανιωνίου στην Νέα Σμύρνη και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα.

Ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο με μόλις δύο τελικές προσπάθειες (μία για κάθε ομάδα) επεφύλασσε η αναμέτρηση της Νέας Σμύρνης, στην οποία ξεχώρισαν τα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου και ο φρενήρης ρυθμός του πρώτου

τετάρτου.

Όπως γράφει το contra.gr το πρώτο σουτ του Πανιωνίου έγινε στο 28ο λεπτό από τον Κώστα Παναγιωτούδη. Μετά την προώθηση του Κώστα Μενδρινού (έμεινε μόνος στα χαφ ο Παύλος Μητρόπουλος), οι γηπεδούχοι υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους να "χάσουν" τις θέσεις τους.

Αισθητά βελτιωμένη ήταν η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου παρά το γεγονός ότι στα πρώτα λεπτά του δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα. Η ομάδα του Νίκου Παντελή άνοιξε το σκορ στο 59ο λεπτό με σουτ ενός πρώην "κίτρινου", του Λεωνίδα Καμπάνταη, έπειτα από απόκρουση του Σωκράτη Διούδη σε σουτ του Δημήτρη Κολοβού. Τα έξι από τα επτά εφετινά γκολ του Πανιωνίου έχουν μπει στο δεύτερο μέρος.

Η απάντηση του Άρη, πάντως, δεν άργησε να έρθει. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαλόζε Ουντότζι στο 62ο λεπτό, ο Ντάβιντ Αγκάνθο ισοφάρισε με κεφαλιά-ψαράκι και άνοιξε λογαριασμό στο εφετινό πρωτάθλημα. Η αποβολή του Νίκου Τσουμάνη δύο λεπτά αργότερα, όμως, πάγωσε τους φιλοξενούμενους...

Ο Πανιώνιος είχε την απόλυτη υπεροχή στο τελευταίο 25λεπτο, ωστόσο δεν δημιούργησε ευκαιρίες, με συνέπεια να το πληρώσει. Ο Ουντότζι έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 75ο λεπτό (η μπάλα πέρασε μόλις άουτ) και σκόραρε στο 88ο με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής.

MVP

Ο Σαλόζε Ουντότζι. Ο εφετινός Άρης βασίζει πολλά πάνω του, πράγμα που αποδείχθηκε και στην Νέα Σμύρνη με το γκολ που του χάρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Και τι γκολ...