-Σούπερ Λίγκα (15η αγωνιστική): Πανιώνιος-Ολυμπιακός 1-2

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του εντός του 2012 ο Ολυμπιακός, επικρατώντας του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 2-1 (30΄ αυτ. Σπυρόπουλος, 82΄ Τζιμπούρ - 25΄ Αραβίδης), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Κουλουχέρη (με δύο κίτρινες) στο 84΄.Ο Ολυμπιακός
ξεκίνησε με τον Μανιάτη δεξί μπακ στη θέση του Τοροσίδη και τον Κοντρέρας παρτενέρ του Μανωλά, απόντος του Σιόβα. Αφού ένα καλό σουτ του Αραβίδη πέρασε μόλις άουτ στο 3ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και πήραν την κατοχή, αλλά η σωστή τακτική των γηπεδούχων όχι μόνο δεν τους επέτρεπε να απειλήσουν, αλλά τους ανάγκασε να κυνηγούν στο σκορ μετά το 25ο λεπτό: ο Αραβίδης με ωραία ενέργεια απέφυγε τον Κοντρέρας και με σουτ από την περιοχή έκανε το 1-0.Πέντε λεπτά αργότερα, σε μακρινό σουτ του Μασάντο η μπάλα πήρε φάλτσα και από το πόδι του Σπυρόπουλου κατέληξε στα δίχτυα του Περιστερίδη, με τους «κυανέρυθρους» να δέχονται άδοξα την ισοφάριση. Στο 45΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Τζιμπούρ βρέθηκε απέναντι στον Περιστερίδη που απομάκρυνε και στη συνέχεια ο Μοντέστο σούταρε ψηλά.Ο χρόνος είχε λιγοστέψει κι έτσι ο Ζαρντίμ πέρασε τον Μήτρογλου στη θέση του Γκρέκο με το ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 53΄ ο Περιστερίδης απέκρουσε το σουτ του Αμπντούν και στη συνέχεια ο Μήτρογλου σούταρε, αλλά η μπάλα από το πόδι του Τζιμπούρ κατέληξε στο δοκάρι των γηπεδούχων. Ο «Γερμανός» του Ολυμπιακού στάθηκε άτυχος στο 61΄, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Περιστερίδη.Το παιχνίδι «δεν πήγαινε» απόψε τον Μήτρογλου και αυτό αποδείχθηκε και στο 74΄, όταν η κεφαλιά του έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 82΄, όμως, η υπεροχή του Ολυμπιακού καρποφόρησε, όταν ο Ιμπαγάσα με ωραία ενέργεια από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μήτρογλου έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Τζιμπούρ την προώθησε στην κενή εστία, σκοράροντας για 12η φορά φέτος και δίνοντας τη 12η νίκη στην ομάδα του στη Σούπερ Λίγκα. ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Η. Σπάθας (Πειραιά)ΚΟΚΚΙΝΗ: 84΄ Κουλουχέρης (2 κίτρινες)ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αραβίδης, Κουλουχέρης, ΜενδρινόςΟι συνθέσεις:ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Περιστερίδης, Σπυρόπουλος, Αυλωνίτης, Ρόκας (69΄ Γιαννούλης), Κούρος, Ρόβας (90΄ Ανδράλας), Γουνδουλάκης (51΄ Μενδρινός), Οκόγιε, Καμπάνταης, Αραβίδης, Κουλουχέρης.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Μανιάτης, Μοντέστο, Μασάντο (67΄ Φουστέρ), Ιμπαγάσα, Τζιμπούρ, Κοντρέρας, Χολέμπας, Μανωλάς, Γκρέκο (46΄ Μήτρογλου), Αμπντούν (90΄+ Παπάζογλου).