20ο All Star Game: Έλληνες-Ξένοι 125-131

22:01 10/3/2013 - Πηγή: E-Typos
Με μεγάλο πρωταγωνιστή το νικητή των καρφωμάτων του 20ου All Star Game, Μπρεντ Πέτγουεϊ, οι Ξένοι «έσπασαν» το σερί των Ελλήνων, οι οποίοι από το 2009 ως το 2011 έφευγαν νικητές από τη γιορτή του μπάσκετ. Ο Αμερικανός φόργουορντ οδήγησε την ομάδα των Ξένων στη νίκη με 131-125 στο κλειστό της Περιβόλας, ενώ αναδείχθηκε και MVP του αγώνα, καθώς η λήξη του τον βρήκε να σταματάει στους 26 πόντους, έχοντας ξεδιπλώσει πριν την έναρξη
του τέταρτου δεκαλέπτου και τις φωνητικές ικανότητές του, ερμηνεύοντας γνωστό τραγούδι του Πάνου Κιάμου...

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν το τζάμπολ στη μνήμη του Γιώργου Κολοκυθά, ενώ όλοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα βίντεο με στιγμές από την καριέρα του.
Τα δεκάλεπτα: 30-25, 58-52, 84-94, 125-131

Με τους Πρίντεζη και Σπανούλη να δείχνουν το... δρόμο απο τα 6.75, οι Έλληνες κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, ενώ χάρη στα καρφώματα του Σχορτσανίτη έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (30-25). Ωστόσο, ο θηριώδης σέντερ δεν κατάφερε να συνεχίσει μετά από τον τραυματισμό του στον δεξιό αντίχειρα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ξένοι προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά Παππάς, Γιάνκοβιτς και Χαραλαμπίδης δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο και οι Έλληνες πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (58-52). Πολύ πιθανό είναι η ανατροπή των Ξένων να μην επετεύχθη, λόγω της... έλλειψης συγκέντρωσης του Πέτγουεϊ, ο οποίος περίπου 3 λεπτά πριν το ημίχρονο άρχισε τα... χορευτικά, όταν ακούστηκε από τα μεγάφωνα τραγούδι του Μάικλ Τζάκσον.

Ό,τι δεν έκανε αγωνιστικά στο πρώτο μέρος, πάντως, το πέτυχε στην τρίτη περίοδο ο Αμερικανός φόργουορντ του ΑΓΟΡ, ο οποίος σημείωσε σε αυτό το διάστημα τους 13 από τους 26 συνολικά πόντους του στον αγώνα και ήταν καταλυτικός στο επιμέρους σκορ 42-26 των Ξένων, με το οποίο μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +10 (94-84). Γκιστ και Μίλμπουρν ανέλαβαν δράση στον... επίλογο και οι Ξένοι έφτασαν άνετα στο τελικό 131-125.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Παναγιώτου, Διαμαντής