A1 Μπάσκετ (16η αγωνιστική): Ολυμπιακός-Ίκαρος 85-63

19:29 7/2/2013 - Πηγή: E-Typos
Ο Ολυμπιακός έπαιξε όσο χρειάστηκε για να νικήσει τον Ίκαρο Καλλιθέας, του οποίου επιβλήθηκε στο ΣΕΦ με 85-63, στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία στη 16η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Τα δεκάλεπτα: 20-15, 43-34, 68-44, 85-63

Οι «ερυθρόλευκοι», που παρατάχθηκαν χωρίς τον Άντιτς τον οποίο ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε να ξεκουράσει εν όψει του τελικού Στο Κύπελλο, εμφανίστηκαν άκεφοι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, δίνοντας το δικαίωμα
στον Ίκαρο να παραμένει κοντά στο σκορ. Σε αυτό το διάστημα ο Πάντιτς έκανε πολύ καλή δουλειά με τα επιθετικά ριμπάουντ που έπαιρνε.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 25-15 στην έναρξη του β΄ δεκάλεπτου, όμως η χαλαρότητα με την οποία είχαν προσεγγίσει την αναμέτρηση επέτρεψε στους Καλλιθεάτες να πλησιάσουν στο καλάθι. Η είσοδος του Σπανούλη βοήθησε τον Ολυμπιακό να «ξεμπλοκάρει» στην επίθεση και στην ομάδα του να αποκτήσει μια διαφορά 11 πόντων (37-26) και να κλείσει το ημίχρονο στο 43-34.
Για τη διασφάλιση της νίκης χρειαζόταν όμως και η άμυνα, τομέας με τον οποίο η πειραϊκή ομάδα αποφάσισε να ασχοληθεί στην τρίτη περίοδο. Το αποτέλεσμα φάνηκε γρήγορα, καθώς η διαφορά έφτασε σταδιακά στο +19 (58-39), το +24 (68-44) και το +30 (81-51). Αξιοσημείωτο είναι ότι σκόραραν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Μπαρτζώκας, εξ ου πάντως και η επιθετική δυστοκία προς το τέλος, που επέτρεψε στον Ίκαρο να μειώσει τη διαφορά.