EuroCup (9η αγωνιστική): Πανιώνιος-Μπεσίκτας 77-67

Στους «32» του EuroCup βρίσκεται από σήμερα ο Πανιώνιος, ο οποίος επικράτησε 77-67 της Μπεσίκτας στο κλειστό του Ελληνικού, για την 9η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης και με την 6η νίκη του στον 8ο όμιλο εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση. Στον αντίποδα οι Τούρκοι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά του πρώτου μεταξύ τους αγώνα (είχαν κερδίσει 71-57) και την πρώτη θέση του ομίλου.

Κορυφαίος των «κυανέρυθρων», που έδωσαν ρεσιτάλ
δημιουργίας με 16 ασίστ, ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 17 πόντους και 4 ασίστ, ενώ από την Μπεσίκτας ξεχώρισαν οι Λόφτον και Άϊβερσον, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 38-32, 52-51, 77-67

Το πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο κρατάει ο εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα σε αυτό το διάστημα Πανιώνιος από την αποψινή αναμέτρηση. Οι «κυανέρυθροι» οδήγησαν τους Τούρκους στο πρώτο δεκάλεπτο σε 6 λάθη, τη στιγμή που οι ίδιοι είχαν υποπέσει σε μόλις 1, ενώ με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και πρωταγωνιστή τον ΜακΚόλουμ (10π.) προηγήθηκαν στο 9' με +10 πόντους (22-12). Με τρίποντο του Κάρτερ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 14' στους +15 πόντους (35-20), αλλά οι Τούρκοι, που κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έτρεξαν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 3-12 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -6 (38-32). Μάχη σώμα με σώμα έγινε στην τρίτη περίοδο, με την Μπεσίκτας να εγκλωβίζει επιθετικά τον Πανιώνιο και με νέο επιμέρους σκορ 2-11 να περνάει μπροστά στο σκορ με 40-43 στο 25'. Ωστόσο, ο ΜακΚόλουμ που είχε σιγήσει μετά το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε και πάλι στροφές και έβαλε τον Πανιώνιο στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +1 (52-51). Στα πρώτα επτά λεπτά της τέταρτης περιόδου, πάντως, ο Πανιώνιος φρόντισε να εξασφαλίσει τη νίκη με τον ΜακΚόλουμ να διατηρεί ανοικτή γραμμή με το αντίπαλο καλάθι και τον Κάρτερ στο 3ο εύστοχο τρίποντο του σε 4 προσπάθειες να γράφει το 68-54, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την αντεπίθεση των «κυανέρυθρων» (επιμέρους σκορ 16-3). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προσπάθησε στον υπολειπόμενο χρόνο να καλύψει και τη διαφορά της ήττας της στην Τουρκία (-14), αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρία διαδοχικά τρίποντα (2 Λόφτον, 1 Μπρόεκχοφ) δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Ζαμοϊσκι (Πολωνία), Οβίνοφ (Ρωσία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 17 (1), Ντούβνιακ 11 (1), Κάρτερ 16 (3), Μίλμπουρν 15 (2), Αθανασούλας, Μπατής, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 7, Σίμτσακ 4, Κυρίτσης 3, Σαλούστρος 2.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Αχμέτ Καντεμίρ): Γιαγκμούρ 1, Γκιουλέρ 5 (1), Λόφτον 13 (3), Μπροέκχοφ 3 (1), Ρούζιτς 10, Μπάκμαν 5, Γκάινς 9, Σάνλι, Άιβερσον 13, Τοπάλογλου 8 (1).