Eurobasket: 2 στα 2 για την Εθνική: Νίκησε τη Ρωσία 80-71

23:46 5/9/2013 - Πηγή: E-Typos
Μόλις απέβαλε το άγχος του πρώτου δεκαλέπτου η εθνική πήρε τον έλεγχο του αγώνα και πέτυχε το «2 στα 2» στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 80-71 της χάλκινης στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας και στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου, Ρωσίας, την οποία και υποχρέωσε στη δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στον Δ' όμιλο. Η εθνική έχει αύριο ρεπό και το Σάββατο (22:00)
θα αντιμετωπίσει την Τουρκία, που δεν έχει γευθεί ακόμα τη χαρά της νίκης στη διοργάνωση.
Μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων είχε απόψε ο Αντρέα Τρινκιέρι (Καϊμακόγλου και Σπανούλης από 11 πόντους, ενώ Περπέρογλου, Παπανικολάου και Μαυροκεφαλίδης από 10), με τον ομοσπονδιακό τεχνικό, πάντως, να πονοκεφαλιάζει με τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος αποχώρησε με πάγο στο δεξιό του αστράγαλο. Από τους Ρώσους, ξεχώρισε ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος όμως άργησε να «ξυπνήσει», καθώς σημείωσε του 15 από τους 17 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-34, 62-47, 80-71

Το δυναμικό ξεκίνημα του Πρίντεζη, ο οποίος σημείωσε τους 6 από τους 8 πρώτους πόντους της εθνικής (8-2 στο 5'), δεν ήταν αρκετό για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο πρώτο δεκάλεπτο. Πέντε λάθη σε αυτό το διάστημα και έλλειψη συγκέντρωσης έφεραν τη Ρωσία και πάλι σε απειλητική θέση, ενώ με σερί 7-0 στο τελευταίο 1,5 λεπτό οι παίκτες του Καράσεφ έκλεισαν την περίοδο στο +5 (21-16). Οι διεθνείς, πάντως, δεν πτοήθηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισαν τα πικ εν ρολ του Σβεντ, βελτίωσαν θεαματικά τα ποσοστά τους από τα 6.75, κέρδισαν τα ριμπάουντ και με τον Σπανούλη «ζεστό» (2/2 τρίποντα) μείωσαν σε 26-29 στο 13'. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση η φροντ λάιν της εθνικής (Μπουρούσης, Καϊμακόγλου), ο Περπέρογλου πήρε εύκολα καλάθια με πλάτη και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα από το 32-32 στο 17' έτρεξε επιμέρους σκορ 9-2, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Φώτση, και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (41-34). Εξαιρετική η άμυνα πάνω στον Σβεντ στο πρώτο μέρος για την εθνική, που δέχθηκε όμως εύκολα καλάθια από την περιφέρεια (Καράσεφ και Φριτζόν).
Ορεξάτη μπήκε η εθνική στην τρίτη περίοδο, με την Ρωσία να μην προλαβαίνει να πάρει ανάσα από το γρήγορο ρυθμό των διεθνών. Από τη στιγμή μάλιστα που ο Καράσεφ ξέχασε για περίπου 5 λεπτά στον πάγκο τον Σβεντ η χάλκινη στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου είχε τρομερό πρόβλημα στην οργάνωση και την κυκλοφορία. Στον αντίποδα, η εθνική έτρεξε επιμέρους σκορ 17-5 και στο 26' ξέφυγε με +19 (58-39) «καθαρίζοντας» γρήγορα την υπόθεση νίκης. Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Τρινκιέρι έκανε το απαραίτητο «rotation», έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες (εκτός του Καββαδά) και η εθνική πανηγύρισε άνετα τη 2η νίκη της στη διοργάνωση με το τελικό 80-71. Στον αντίποδα, οι Ρώσοι, με τον Σπανούλη τραυματία στον πάγκο στο τελευταίο δεκάλεπτο, προσπάθησαν για την ανατροπή με τον Σβεντ, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Τσιούλιν, Μπισάν

Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης 4, Ζήσης 5, Σπανούλης 11 (2), Φώτσης 3 (1), Περπέρογλου 10, Παπανικολάου 10 (2), Μαυροκεφαλίδης 10, Καϊμακόγλου 11 (1), Μπράμος, Πρίντεζης 9.

ΡΩΣΙΑ (Βασίλι Καράσεφ): Καράσεφ 10, Σοκόλοφ 7, Βαλίεφ 2, Φριτζόν 8 (2), Κουλαγκίν 5, Σβεντ 17 (1), Αντόνοφ 7 (1), Μόνια 9 (1), Κβοστόφ 6 (2), Ζαβρασένκο.