Α1 (12η αγωνιστική): Ολυμπιακός-Πανιώνιος 87-73

20:58 14/1/2013 - Πηγή: E-Typos
Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το αήττητό του στην Α1 μπάσκετ των Ανδρών στις 12 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 87-73 του Πανιωνίου στο ΣΕΦ, στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η «αυλαία» της αγωνιστικής, με τους «κυανέρυθρους» να αφήνουν τη... συγκατοίκηση με τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη θέση της κατάταξης και να ισοβαθμούν πλέον στην τρίτη με τον ΠΑΟΚ.
Τα δεκάλεπτα:
26-15, 46-29, 70-56, 87-73
Επιθετικός πλουραλισμός, ριμπάουντ, εξαιρετική -κατά διαστήματα- άμυνα και κερδισμένα φάουλ (ο Ολυμπιακός πήγε μέχρι το ημίχρονο 22 φορές στη γραμμή του φάουλ, έναντι μόλις 9 του Πανιωνίου) συνέβαλαν ώστε οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας (46-29). Με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Πρίντεζη και Σπανούλη ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (26-15), έχοντας περιορίσει τα επιθετικά ατού των φιλοξενούμενων (έμεινε στο μηδέν επιθετικά ο Παππάς). Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» με άμυνα για... σεμινάριο κράτησαν στους 7 πόντους τον Πανιώνιο στα πρώτα επτά λεπτά, τη στιγμή που «φόρτωσαν» το αντίπαλο καλάθι με 15, διαμορφώνοντας το 41-22 στο 17΄.
Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να «αναχαιτίσει» τον Γιάνκοβιτς, με τον «κυανέρυθρο» φόργουορντ να σημειώνει σε αυτό το διάστημα τους 12 (2/2 τρίποντα) από τους 20 πόντους που είχε μέχρι το τέλος της περιόδου. Μάλιστα, ο Γιάνκοβιτς μείωσε στο 27΄ σε 60-51, αλλά Πρίντεζης και Σπανούλης ανέλαβαν και πάλι δράση και ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο και πάλι με διψήφια διαφορά (+14, 70-56). Τυπικής διαδικασίας ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να μην κινδυνεύει, χάρη στην κυριαρχία του στα ριμπάουντ και να φτάνει στο τελικό 87-73.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης-Μητσόπουλος-Παντελίδης
Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 8, Άντιτς 2, Σπανούλης 13, Περπέρογλου 9, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 6, Πάουελ 12, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 5 (1).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5 (1), Αθηναίου 7 (1), Κις 9 (3), Μίλμπουρν 9 (1), Αθανασούλας, Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 22 (2), Καββαδάς 3, Παππάς, Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 11.

Στις αναμετρήσεις για τη 12η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Καβάλα-Άρης 77-85

ΚΑΟ Δράμας-Ηλυσιακός 80-83
Ίκαρος Καλλιθέας-Πανελευσινιακός 85-78
ΠΑΟΚ-Απόλλων Πατρών 68-61
Κολοσσός Ρόδου-Παναθηναϊκός 59-67