Ευρωμπάσκετ 2013: Πρώτη ήττα για την εθνική από την Ιταλία με 72-81

21:39 8/9/2013 - Πηγή: E-Typos
Η εθνική πλήρωσε την κακή απόδοση της τρίτης περιόδου και υπέστη την πρώτη ήττα της στον Δ' όμιλο του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 81-72 από την Ιταλία, η οποία παραμένει αήττητη στη διοργάνωση. Αύριο οι παίκτες του Τρινκιέρι αντιμετωπίζουν στην τελευταία αγωνιστική της Α' φάσης την Φινλανδία (15:30), με στόχο μία νίκη την οποία θα μεταφέρουν στην επόμενη φάση.

Έλλειψη προσήλωσης στην άμυνα, απογοητευτικά ποσοστά στα τρίποντα (7/20)
και 14 λάθη «στοίχισαν» στην εθνική ακόμη κι όταν επιχείρησε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο στερήθηκε των υπηρεσιών του κορυφαίου στα τρίτα πρώτα δεκάλεπτα Στράτου Περπέρογλου (12π.), που αποχώρησε στο 31' με πόνους στα πλευρά. Ο Νίκος Ζήσης με 16 πόντους (10 διαδοχικούς στην τελευταία περίοδο) προσπάθησε για την ανατροπή στον... επίλογο, αλλά τα λάθη δεν επέτρεψαν την ολοκλήρωσή της.

Από τους Ιταλούς, «φονέας» της ελληνικής ομάδας ήταν ο Μάρκο Μπελινέλι με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Λουίτζι Ντατόμε με 19.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 56-63, 72-81

Η εθνική δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της στα επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς τα αμυντικά κενά δεν της επέτρεψαν να εξασφαλίσει μία διαφορά. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν μπόρεσε να σταματήσει τις διεισδύσεις του Τσιντσιαρίνι και τα άνετα καλάθια του Ντατόμε από το "low post", με αποτέλεσμα η Ιταλία να ελέγχει τη ροή του αγώνα. Από την εθνική ο Περπέρογλου ανταποκρίθηκε και στη σημερινή του ειδική αποστολή (βοήθεια στα γκαρντ, λόγω της απουσίας του Σπανούλη), οι Παπανικολάου και Καϊμακόγλου έδωσαν βοήθειες κοντά στο καλάθι και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 16-16. Στη δεύτερη περίοδο, ο Πρίντεζης με αιφνιδιασμούς έδωσε «αέρα» στην εθνική και με 7 διαδοχικούς πόντους του (1 τρίποντο) οι παίκτες του Τρινκιέρι ξέφυγαν με 25-20, αλλά ο Τζεντίλε απάντησε γρήγορα με δικό του προσωπικο σερί (5-0) και στο 15' ήρθε και πάλι η ισοφάριση (25-25). Ωστόσο, ο Μπουρούσης κέρδισε τις μάχες με τον Κουζίν (6π.), ο Σλούκας κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα και η εθνική βρέθηκε στο 19' στο 35-29. Η εξαιρετική άμυνα της Ιταλίας, πάντως, έφερε και πάλι αποτελέσματα (έφτασε τα 5 κλεψίματα και οδήγησε την ελληνική ομάδα σε 7 λάθη) και οι παίκτες του Πιανιντζιάνι μείωσαν και πάλι στους -2 (36-38) με τη λήξη του ημιχρόνου, μετά από τρίποντο-απάντηση του Μπελινέλι σε αυτό του Παπανικολάου. Η άμυνα της εθνική «εγκλώβισε» στο 2ο δεκάλεπτο τους Ντατόμε και Τσιντσιαρίνι, αλλά έχασε τα μαρκαρίσματα των Μπελινέλι και Τζεντίλε.

Στην τρίτη περίοδο, η εθνική έχασε την επαφή κοντά στο καλάθι, όταν ο Μπουρούσης αντικαταστάθηκε από τον Μαυροκεφαλίδη, τη στιγμή που οι Ιταλοί ανέβασαν ρυθμό και με σερί 9-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με έξι πόντους (51-45 στο 26'). Ο Τρινκιέρι γύρισε την άμυνα σε ζώνη, αλλά Μπελινέλι και Ντατόμε βρήκαν τρόπους από τα 6.75 να τη «σπάσουν» και να γράψουν το 57-50 υπέρ τους. Η «σκουάντρα ατζούρα» ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στους +10 (61-51), αλλά ευτυχώς Περπέρογλου από τα 6.75 και Φώτσης τη «μάζεψαν» και έβαλαν την εθνική στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -7 (56-63). Στον... επίλογο του αγώνα, ο Ζήσης «ντύθηκε» Σπανούλης, η άμυνα έσφιξε και η εθνική με 10 διαδοχικούς πόντους του έμπειρου γκαρντ ισοφάρισε σε 70-70 στο 35', παρά το γεγονός ότι είχε χάσει από το 31' τον κορυφαίο του αγώνα, Στράτο Περπέρογλου, με τραυματισμό. Ο Μπελινέλι έβαλε και πάλι μπροστά την Ιταλία από τη γραμμή των βολών (72-70), με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να «αυτοκτονεί» στα τελευταία λεπτά. Πέντε διαδοχικές χαμένες επιθέσεις για την ισοφάριση, λάθη και οι προσωπικές ενέργειες του Μπελινέλι έφεραν την ήττα με 81-72.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Γκέλερ (Βέλγιο), Ζάστσουκ (Ουκρανία)

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 11, Ζήσης 16 (2), Φώτσης 2, Περπέρογλου 12 (3), Παπανικολάου 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Καϊμακόγλου 6, Μπράμος, Πρίντεζης 7 (1).

ΙΤΑΛΙΑ (Σιμόνε Πιανιντζιάνι): Αραντόρι 8 (2), Τζεντίλε 16 (1), Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα 2, Μέλι, Μπελινέλι 23 (2), Κουζίν 4, Ντατόμε 19 (3), Τσιντσιαρίνι 9.

Οι δηλώσεις μετά τον αγώνα

Αντρέα Τρινκιέρι (ομοσπονδιακός τεχνικός Ελλάδας): «Ήταν ένα κακό παιχνίδι από πολλές απόψεις. Είχαμε λιγότερη ενέργεια και αντοχή. Στο τέλος, όταν παίζουμε ένα ματς με πολλές απομονώσεις, πολλά κρίνονται στο ένας με έναν. Πρέπει να σταματήσεις τον αντίπαλο στο ένας με έναν. Είχαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά δεχτήκαμε πολλούς πόντους. Η ομάδα αγχώθηκε, καταφέραμε όμως να ισοφαρίσουμε και παρότι είχαμε το μομέντουμ η Ιταλία πέτυχε τους πόντους που χρειαζόταν και κέρδισε. Σε μια ήττα βλέπεις πολλά πράγματα. Δεν έχω να κατηγορήσω τους παίκτες μου για τίποτα. Δεν περιμένω να τελειώσουμε το Ευρωμπάσκετ με καθαρό πουκάμισο. Θα το λερώσουμε με βρωμιά και αίμα. Αν θέλουμε να γίνουμε αυτό που θέλουμε, πρέπει να μείνουμε ενωμένοι».
Για τη μη χρησιμοποίηση του Γιάννη Μπουρούση, ειδικά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά του αγώνα: «Είχαμε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα πικ εν ρολ και έπαιζαν συνέχεια με σουτ. Αποφάσισα να πάμε με μία ευέλικτη σύνθεση».
Σχετικά με ετοιμότητα του Βασίλη Σπανούλη, δήλωσε: «Μπορεί να παίξει. Κάθε μέρα είναι και καλύτερα. Πιστεύω πως σε 14-16 ώρες θα μπορέσει να παίξει. Θα δούμε την τελευταία στιγμή».
Τέλος, σε ερώτηση για το πως αισθάνθηκε που αντιμετώπισε την ομάδα της πατρίδας του, είπε: «Δεν ήταν τόσο όμορφο».

Κώστας Καϊμακόγλου: «Στα πρώτα τρία ματς είχαμε ισάριθμες νίκες. Είχαμε προκριθεί, αλλά όπως είναι οι κανόνες θέλαμε δύο νίκες για να μεταφέρουμε όσους βαθμούς περισσότερους γινόταν. Σήμερα δεν τα καταφέραμε. Χάσαμε πολλές μάχες στο ένας με έναν, όπως παίζει η Ιταλία. Δεν ακολουθήσαμε το πλάνο του προπονητή. Στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν διαφορά με διαδοχικά τρίποντα. Στο τέλος φέραμε το παιχνίδι στα ίσα δείχνοντας χαρακτήρα, όμως οι Ιταλοί πέτυχαν κάποια μεγάλα καλάθια. Δεν έχει πληγωθεί η αυτοπεποίθησή μας. Σε μια τέτοια διοργάνωση κοιτάζεις μπροστά. Για μας είναι ένα ματς ζωής ή θανάτου το αυριανό με Φινλανδία. Όλοι πρέπει να ξεχάσουμε τι έγινε, να δούμε τι λάθη κάναμε και να έρθουμε αύριο να παίξουμε ένα δύσκολο ματς για να κερδίσουμε και να πάρουμε μαζί μας μια νίκη στον επόμενο γύρο. Η Φινλανδία έδειξε πως είναι καλή ομάδα, παίζει διαφορετικό στυλ μπάσκετ, έχει καλούς παίκτες σε όλες τις θέσεις και πρέπει να είμαστε έτοιμοι και συγκεντρωμένοι για ένα δύσκολο παιχνίδι».

Σιμόνε Πιανιντζιάνι (ομοσπονδιακός τεχνικός Ιταλίας): «Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Έκαναν εξαιρετική δουλειά, έλεγξαν τον αγώνα για 40 λεπτά και έπαιξαν απίστευτα. Μέχρι τώρα παίζαμε πολύ καλά, με πάθος και χημεία. Απόψε ήταν ακόμη πιο δύσκολα και αυτό λόγω της εμπειρίας και της ποιότητας του αντιπάλου που είναι μια ομάδα που διεκδικεί μετάλλιο. Είχαμε πρόβλημα στην αρχή στο λόου ποστ με τη διαφορά στα ύψη, αλλά σταδιακά προσαρμοστήκαμε και μείναμε συγκεντρωμένοι. Χάσαμε κάποια ριμπάουντ, αλλά πιέσαμε πολύ και περιμέναμε να επιτεθούμε όταν έπρεπε. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου».

Λουίτζι Ντατόμε: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη νίκη. Παίξαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα με πολλούς παίκτες που πήραν την Ευρωλίγκα. Όλοι συνέβαλαν στη νίκη, είτε έπαιξαν λίγο είτε πολύ. Πλέον είμαστε και μαθηματικά στην επόμενη φάση και είναι σημαντικό για μας ότι μεταφέρουμε τέσσερις βαθμούς. Θα πάμε και στη συνέχεια βήμα-βήμα, όπως κάναμε μέχρι και τώρα».