Ευρωλίγκα: Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός 86-90

03:27 2/11/2013 - Πηγή: E-Typos
Με την υπογραφή του Νίκου Παππά (24π., 2/2τριπ.) ο Παναθηναϊκός πέρασε στην παράταση (74-74κ.α.) από την κατάμεστη «Χάλα Πιονίρ» και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι», που επέστρεψαν από το -15 (48-33 στο 20') επικράτησαν 90-86 του Ερυθρού Αστέρα, σε αγώνα για την 3η ημέρα της διοργάνωσης και υποχρέωσαν τους γηπεδούχους στην 3η ήττα τους. Άξιοι συμπαραστάτες του Νίκου Παππά στην επίθεση ο Γιόνας Ματσιούλις με 16 πόντους και ο Μάικ Μπατίστ από τα... παλιά με 13.
Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Μπλέικ Σιλμπ και Τσαρλς Τζένκινς με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74κ.α., 86-90

Με τον Μάικ Μπατίστ να ξεδιπλώνει την εμπειρία του απέναντι στον «γίγαντα» (2.21μ.) του Ερυθρού Αστέρα, Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, και να εξελίσσεται σε απόλυτο κυρίαρχο στην αντίπαλη ρακέτα (4/4 δίποντα) ο Παναθηναϊκός ήλεγξε το παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά, όταν και προηγήθηκε με +5 πόντους (6-11 στο 5΄). Ωστόσο, ο Μπλάζιτς έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης από τα 6.75, ο Τζένκινς με 8 πόντους μέχρι το δεκάλεπτο έδωσε τις απαραίτητες λύσεις και ο Ερυθρός Αστέρας πήρε το προβάδισμα. Ο αγχωμένος στο παιχνίδι του Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 23-22 στα 7'' πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, μετά από τρίποντο του Μπράμος, αλλά το αψυχολόγητο φάουλ του Κάρι στον Σιλμπ σε μακρινό σουτ του στην εκπνοή, έδωσε τη δυνατότητα στους Σέρβους να αυξήσουν τη διαφορά από τη γραμμή των βολών (26-22). Η εμμονή του Παναθηναϊκού από τα 6.75 (μόλις 4 εύστοχα σε 14 προσπάθειες μέχρι το ημίχρονο) έβαλε γρήγορα τους «πράσινους» σε μπελάδες. Την ίδια στιγμή τα μπλοκ άουτ δεν λειτούργησαν, ενώ η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων αποσυντόνισε τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι από το 38-33 στο 17' δέχθηκαν σερί 10-0 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -15 (48-33). Σιμόνοβιτς και Μπλάζιτς οι «δήμιοι» του Παναθηναϊκού από τα 6.75 σε αυτό το σερί.
Η είσοδος του Νίκου Παππά στον αγωνιστικό χώρο (1 μπλοκ., 8π. στο γ' δεκ.) έδωσε την απαραίτητη ενέργεια στην άμυνα και στην επίθεση του Παναθηναϊκού, ο οποίος κράτησε για 5 λεπτά χωρίς καλάθι τον Ερυθρό Αστέρα και μετά από σερί 12-0 μείωσε σε 48-45 στο 25'. Ωστόσο, η έξοδος του Έλληνα γκαρντ για να πάρει ανάσες έφερε και πάλι σύγχυση στους «πράσινους» που δέχθηκαν τρίποντο ψυχολογίας από τον Σιλμπ στο 27' (54-45) και έχασαν πάλι την επαφή με τους Σέρβους (56-48 γ' δεκ.). Νέο σερί 6-0 του Ερυθρού Αστέρα τον έφερε στο +14 (62-48), αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Παππά. Εξι διαδοχικοί πόντοι του Έλληνα γκαρντ έδωσαν την απαραίτητη ώθηση, Ματσιούλις και Μπράμος βρήκαν στόχο από τα 6.75, ο Διαμαντίδης στο μόλις 2ο τρίποντο του σε 10 προσπάθειες έφερε τους «πράσινους» μία ανάσα από την ανατροπή, για την πετύχει με καλάθι και φάουλ ο Παππάς (67-69 στο 38'). Και ενώ το «διπλό» φαινόταν εφικτό, νέα λάθη και χαμένες βολές από Διαμαντίδη έφεραν τους Σέρβους και πάλι σε απόσταση αναπνοής, για να ισοφαρίσει από τα 6.75 ο Σιλμπ δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και να στείλει τον αγώνα στην παράταση (74-74). Μάχη σώμα με σώμα έγινε στο επιπλέον πεντάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο ο Παναθηναϊκός έχασε με 5 φάουλ τον Λάσμε. Ωστόσο, οι «πράσινοι» έδειξαν χαρακτήρα και από το 84-86 στο 44' εκμεταλλεύτηκαν αρχικά την εμπειρία του Μπατίστ (84-88) και στη συνέχεια το κρίσιμο ριμπάουντ του Ματσιούλις, με το οποίο διόρθωσε το χαμένο του λέι απ και έγραψε το τελικό 86-90.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαχίν (Ιταλία), Κόντε (Ισπανία), Πατέρνικο (Ιταλία)
Οι συνθέσεις:
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Μίτροβιτς 2, Λαζιτς, Μπλάζιτς 14 (2), Σιμόνοβιτς 7 (1), Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 12, Νέλσον 1, Τζένκινς 17 (3), Σιλμπ 19 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 9 (3), Κάρι, Μπατίστ 13, Φώτσης, Ούκιτς, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ 2, Παππάς 24 (2), Ματσιούλις 16 (3).