Σούπερ Λίγκα (13η αγωνιστική): ΟΦΗ-Πανθρακικός 1-1

17:11 2/12/2012 - Πηγή: E-Typos
Ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση του ΟΦΗ με τον Πανθρακικό στο Ηράκλειο, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Το σκορ άνοιξε στο 53΄ η ομάδα της Κομοτηνής με πέναλτι του Βαϊρουά, για να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους ο Περογαμβράκης στο 90΄.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, με τους Κρήτες, όπως είναι λογικό να είναι λίγο πιο δραστήριοι καθώς έπαιζαν μπροστά
στο κοινό τους. Η πρώτη καλή ευκαιρία όμως, ήρθε από τους φιλοξενούμενους, όταν στο 10ο λεπτό, ο μόνιμος σκόρερ της ομάδας από την Κομοτηνή, Δημήτρης Παπαδόπουλος, με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ.
Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει και στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ο Πανθρακικός άνοιξε το σκορ. Ήταν το 51ο λεπτό, όταν ο Σόουζα ανέτρεψε τον Μπαϊκαρά μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Αυτό ανέλαβε να εκτελέσει ο Βαϊρουά, που στο 53΄ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στη συνέχεια ο Πανθρακικός έδειχνε να κρατάει εύκολα το 1-0, μέχρι το 90ο λεπτό. Τότε ο Περογαμβράκης, που είχε περάσει στον αγώνα εννέα λεπτά νωρίτερα (81΄), με κεφαλιά ισοφάρισε για την κρητική ομάδα, και έτσι και οι δύο ομάδες έχουν πλέον από 14 βαθμούς. Διαιτητής: Ιωαννίδης (Αργολίδας)
Κίτρινες: Ιωαννίδης, Σόουζα, Βερόν, Σίσιτς, Περογαμβράκης - Λουσέρο, Σαρακατσάνος, Μίνγκας, Καστσελάν Οι συνθέσεις:
ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Γουναρίδης, Βερόν, Σαρ, Μονιάκης, Κουτσιανικούλης (55΄ Ζορμπάς), Παπάζογλου, Ζαχαράκης, Λαμπρόπουλος (81΄ Περογαμβράκης), Ιωαννίδης (55΄ Βιτόρος), Σόουζα, Σίσιτς
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Στάθης, Βαϊρουά (62΄ Μουνάφο), Καστσελάν, Παπαδόπουλος (46΄ Κυβελίδης), Λουσέρο, Σέρφα, Μπαϊκαρά (69΄ Μίνγκας), Σαρακατσάνος, Λαδάκης, Σκλιοπίδης