Σούπερ Λίγκα (29η ημέρα): Κέρκυρα-ΟΦΗ 4-1

21:40 18/4/2012 - Πηγή: E-Typos
Αποδίδοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, η Κέρκυρα επικράτησε 4-1 του ΟΦΗ, πραγματοποιώντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στα "μεγάλα σαλόνια". Ο αγώνας έγινε στο "Νησί των Φαιάκων", στο πλαίσιο της 29ης ημέρας της Σούπερ Λίγκας και τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Ιωάννου (20΄), Βέντσελ (23΄, +90΄), Γραμμόζης (25΄). Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 13΄ με τον Μάντζιο. Οι Κρητικοί έκαναν το... λάθος να προηγηθούν, όταν στο 13ο λεπτό ο Βαγγέλης
Μάντζιος άνοιξε το σκορ. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι φρόντισαν να δείξουν ποιος είναι το "αφεντικό" και να υπενθυμίσουν ότι η νίκη τους πριν από μία εβδομάδα στο "Γ.Καραϊσκάκης" μόνο τυχαία δεν ήταν. Ετσι, η... χαρά των παικτών του Αναστόπουλου διήρκεσε μόνο επτά λεπτά, καθώς στο 20΄ ο Ιωάννου ισοφάρισε. Τρία λεπτά αργότερα με απευθείας κτύπημα φάουλ ο Βέντσελ έπιασε εκτός θέσης τον Σαχσανίδη και έδωσε το προβάδισμα στην Κέρκυρα, ενώ στο 25΄ ο αρχηγός των Φαιάκων, Δημήτρης Γραμμόζης έγραψε το 3-1. Η επίθεση των γηπεδούχων "πετούσε φωτιές" και ο Τίμος Καβακάς έτριβε τα χέρια του από ικανοποίηση. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυτερήσεις από... διώξιμο του Τίμο Βέντσελ και απίστευτο λάθος του Σαχσανίδη. Χάρη στη νίκη της αυτή και σε συνδυασμό βέβαια με το εκπληκτικό διπλό της περασμένης εβδομάδας επί του Ολυμπιακού, οι Κερκυραίοι βρίσκονται κοντά στην παραμονή, κάτι που έμοιαζε ακατόρθωτο μέχρι πριν από λίγες εβδομάδες. Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)
Κίτρινες: Αγρίτης - Χόρχε Λόπεθ, Πίτσος, Ουκάρ, Ζορμπάς ΚΕΡΚΥΡΑ (Τίμος Καβακάς): Αναστασόπουλος, Σακελλαρίου, Μαϊστόροβιτς, Βέντσελ, Μίχος, Οσμάν, Γραμμόζης, Ιωάννου, Τσίγκας (54΄ Ηλιάδης), Καλαντζής (86΄ Μπάρκογλου), Αγρίτης (65΄ Γιάντσης)
ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Σαχσανίδης, Γαλανόπουλος, Ταυλαρίδης, Σόουζα, Μπόντορ (83΄ Νύκταρης), Βάντο (63΄ Πίτσος), Ουκάρ, Χόρχε Λόπεθ (58΄ Μπούρμπος), Λόπεζ, Ζορμπάς, Μάντζιος