«Αναγέννηση» για τους Χοκς

Αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν διψήφιες διαφορές, αλλά στο τέλος οι Ατλάντα Χοκς επικράτησαν των Μπόστον Σέλτικς με 87-86 και μείωσαν τη σειρά σε 3-2.Στο τέταρτο 12λεπτο τα «γεράκια» προηγήθηκαν με επτά πόντους διαφορά, πριν δεχθούν σερί 7-0. Πήραν πλεονέκτημα τεσσάρων πόντων στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Πολ Πιρς μείωσαν σε 87-86 με εύστοχο τρίποντο, 50.6 δεύτερα πριν από τη λήξη. Ακολούθησαν άστοχα σουτ των Τζεφ Τιγκ και Πιρς, πριν ο Ραζόν Ρόντο χάσει μοναδική ευκαιρία να «καθαρίσει» τη σειρά. Συγκεκριμένα ο πλέι-μέικερ των «κελτών» έκλεψε τη μπάλα, 9.9 δευτερόλεπτα πριν από
το τέλος, αλλά δεν μπόρεσε να την ελέγξει μέχρι το αντίπαλο καλάθι και ο χρόνος έληξε με το σκορ υπέρ των Χοκς.Πάντως οι εκπρόσωποι της Βοστόνης ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και έδειξαν έτοιμοι να πάρουν την τέταρτή του νίκη. Ωστόσο, πριν από το ημίχρονο, οι Χοκς δημιούργησαν δική τους διαφορά δώδεκα πόντων απαντώντας στην προγενέστερη των Σέλτικς. Το πρώτο 24λεπτο, όμως, έληξε 40-40, αφού ο Ρόντο ισοφάρισε με τρίποντο σε νεκρό χρόνο, ενώ προηγήθηκε σερί 10-0 του συλλόγου της Μασαχουσέτης.Στην επιστροφή του στη βασική πεντάδα, ο Αλ Χόρφορντ σημείωσε 19 πόντους και αποτέλεσε τη διαφορά των δύο ομάδων. Βασικός ήταν και ο Μάρβιν Ουίλιαμς, ο οποίος είχε 15 πόντους, ενώ ο Τζο Τζόνσον αγωνίστηκε κυρίως σαν γκαρντ, αλλά είχε 6/17 σουτ και 15 πόντους.Στους 13 πόντους, στα 16 ριμπάουντ και στις έξι ασίστ έφτασε ο Τζος Σμιθ, αλλά παραλίγο να γίνει μοιραίος με τη λανθασμένη του πάσα, την οποία δεν μπόρεσε να ελέγξει ο Ρόντο. Ακόμα, ο Τζεφ Τιγκ πέτυχε 16 πόντους, ο Έρικ Χάινριχ επτά, ο Έρικ Νταμπίερ δύο, ενώ ο Ζάζα Πατσούλια και ο Τζανίρο Πάργκο δεν χρησιμοποιήθηκαν.Από την άλλη, οι Κέβιν Γκαρνέτ και Πολ Πιρς «έγραψαν» από 16 πόντους, αλλά δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τον Χόρφορντ, που επέστρεψε στη πεντάδα των εκπροσώπων της Ατλάντα για πρώτη φορά από τον περασμένο Ιανουάριο! Ακολούθησε ο Ρέι Άλεν με 15 πόντους, ενώ ο Μπράντο Μπας είχε 14 και ο Ρόντο 13 συν δώδεκα ασίστ. Στους δύο πόντους έμεινε ο Έιβερι Μπράντλεϊ, που έμεινε στο παρκέ για 18 λεπτά. Επίσης, ο Ράιαν Χόλινς είχε πέντε πόντους, ο Κένιον Ντούλινγκ τρεις και ο Μικαέλ Πιετρούς δύο.Πλέον οι δύο σύλλογοι επιστρέφουν στη Βοστόνη για το έκτο μεταξύ τους παιχνίδι. Αυτό θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Παρασκευής (11/05).