«Μπαμ» στη Λιβύη

Τη νίκη με 2-1 πέτυχε η Λιβύη σε βάρος του Καμερούν στη μεγαλύτερη έκπληξη των κυριακάτικων (10/06) παιχνιδιών για τη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών της CAF.Ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική της αφρικανικής προκριματικής ζώνης για το Μουντιάλ του 2014. Σίγουρα ξεχώρισε το 2-1 της Λιβύης, το οποίο έφερε τη συγκεκριμένη εθνική στην κορυφή του ένατου ομίλου. Ο Χαμάντ Αχνιάς σημείωσε το νικητήριο γκολ
στο 93ο λεπτό!Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Αίγυπτος πήρε δραματικό 3-2 στη έδρα της Γουινέας και συμπλήρωσε έξι βαθμούς. Στην πρώτη θέση του ομίλου της βρέθηκε η Αιθιοπία, έπειτα από το 2-0 με δύο γκολ του Σαΐντ Σαλαντίν επί της Κεντροαφρικανικής Δημοκρατίας. Από την πλευρά της, η Τανζανία ξεπέρασε με 2-1 το εμπόδιο της Γκάμπια.Ήττα με 2-0 υπέστη το Τόγκο στην έδρα του Κονγκό και υποχώρησε στην τελευταία θέση του ένατου ομίλου. Στο 0-0 έμεινε η Λιβερία με την Αγκόλα. «Λευκή» ισοπαλία καταγράφηκε και στα ματς Μοζαμβίκη-Ζιμπάμπουε και Λεσότο-Σουδάν.Στον όγδοο όμιλο, το Μαλί επικράτησε της Αλγερίας με 2-1 και πήρε τρεις κρίσιμους βαθμούς. Σημειώνουμε πως ο Ραφίκ Τζεμπούρ πέρασε σαν αλλαγή στο 88ο λεπτό. Ακόμα, η Ρουάντα έφερε 1-1 με το Μπενίν.Παρακάτω όλα τα κυριακάτικα (10/06) αποτελέσματα:ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣΑιθιοπία-Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 2-0Βαθμολογία (2 αγώνες): Αιθιοπία 4, Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3, Νότια Αφρική 2, Μποτσουάνα 1.ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣΒαθμολογία (2 αγώνες): Τυνησία 6, Σιέρα Λεόνε 4, Ισημερινή Γουινέα 1, Πράσινο Ακρωτήρι 0.ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣΤανζανία-Γκάμπια 2-1Βαθμολογία (2 αγώνες): Ακτή Ελεφαντοστού 4, Τανζανία 3, Μαρόκο 2, Γκάμπια 1.ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣΛεσότο-Σουδάν 0-0Βαθμολογία (2 αγώνες): Σουδάν 4, Ζάμπια 3, Γκάνα 3, Λεσότο 1ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣΒαθμολογία (2 αγώνες): Κονγκό 4, Γκαμπόν 4, Μπουρκίνα Φάσο 1, Νίγηρας 1.ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣΒαθμολογία (2 αγώνες): Νιγηρία 4, Ναμίμπια 3, Μαλάουι 2, Κένυα 1.ΕΒΔΟΜΟΣ ΟΜΙΛΟΣΜοζαμβίκη-Ζιμπάμπουε 0-0Γουινέα-Αίγυπτος 2-3Βαθμολογία (2 αγώνες): Αίγυπτος 6, Γουινέα 3, Ζιμπάμπουε 1, Μοζαμβίκη 1.ΟΓΔΟΟΣ ΟΜΙΛΟΣΡουάντα-Μπενίν 1-1Μάλι-Αλγερία 2-1Βαθμολογία (2 αγώνες): Μπενί 4, Αλγερία 3, Μάλι 3, Ρουάντα 1.ΕΝΑΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣΔημοκρατία του Κονγκό-Τόγκο 2-0Λιβύη-Καμερούν 2-1Βαθμολογία (2 αγώνες): Λιβύη 4, Δημοκρατία του Κονγκό 3, Καμερούν 3, Τόγκο 1.ΔΕΚΑΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣΛιβερία-Αγκόλα 0-0Βαθμολογία (2 αγώνες): Σενεγάλη 4, Ουγκάντα 2, Αγκόλα 2, Λιβερία 1.Σημείωση: Προκρίνεται ο πρώτος κάθε ομίλου. Οι δέκα εθνικές θα σχηματίσουν πέντε ζευγάρια και θα διεκδικήσουν ισάριθμα «εισιτήρια» για το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο σε διπλούς αγώνες.{youtube}Kb3SyWyuROE{/youtube}{youtube}jhhr19ZbA5o{/youtube}{youtube}7mmyoIvdOVE{/youtube}