Δεύτερη νίκη για Λιμπερτάδ

Την δεύτερη της νίκη στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες πέτυχε η Λιμπερτάδ με εκτός έδρας 2-1 σε βάρος της Νασιονάλ.Οι Παραγουανοί ταξίδεψαν στο Μοντεβιδέα σαν το απόλυτο αουτσάιντερ, αλλά έφυγαν από το Centenario με τρεις βαθμούς. Μάλιστα ανέτρεψαν το αρχικό 1-0 της Νασιονάλ, το οποίο διαμορφώθηκε στο 19ο λεπτό με γκολ του Μάρκος Αγκουάιρ.Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα μέσα σε ένα τετράλεπτο, η Λιμπερτάδ ανέτρεψε το σκορ και έφτασε στην έκπληξη. Ο Μιγκέλ Σαμούντιο ισοφάρισε
στο 59ο λεπτό και ο Μάουρο Καμπαγιέρα διαμόρφωσε το 2-1 στο 63ο.Έτσι η Λιμπερτάδ συμπλήρωσε έξι βαθμούς και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του πέμπτου ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Λατινικής Αμερικής. Άλλωστε, η Νασιονάλ έμεινε στους τρεις βαθμούς, ενώ οι Βάσκο Ντα Γκάμα και Αλιάνζα Λίμα θα προσπαθήσουν να πάρουν τους πρώτους δικούς τους βαθμούς στις 6 Μαρτίου στο έτερο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής του γκρουπ.Νασιονάλ: Μπουριάν, Πλασέντε (66' Μεντίνα), Σκότι, Νούνιεζ, Ρολόν, Νταμόντε, Αγκουάιρ (46' Αμπέρο), Καμπρέρα, Καλζάδα (61' Ρεκόμπα), Βίουδεζ, Σάντσεζ.Λιμπερτάδ: Μουνιόζ, Μπόνετ, Σαμούντιο, Μπενέγκας, Μπιζέρα, Σαντάνα (53' Καμπαγιέρο), Κάσερες, Ακουίνο, Τσιβέγι, Γκαμάρα (62' Αγιάλα), Βελάσκεζ (74' Μελέντεζ).