Δεν μπόρεσε η Ουνιβερσιδάδ στην Κολομβία

Η κάτοχος του Κόπα Σουνταμερικάνα, Ουνεβερδιδάδ της Χιλής, γνώρισε ταπεινωτική ήττα με 2-0 από την Ατλέτικο Νασιονάλ στην πρώτη αγωνιστική του Κόπα Λιμπερταδόρες.Οι Χιλιανοί παρουσιάστηκαν... αγνώριστοι στην Κολομβία, αφού δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες. Από την άλλη, η Ατλέτικο είχε ένα εντυπωσιακό Ντορλάν Παμπόν στην σύνθεσή της και πήρε σχετικά εύκολα τη νίκη.Ο προαναφερόμενος διεθνής Κολομβιανός διαμόρφωσε το 2-0 στο 80ό λεπτό, αλλά απώλεσε πλειάδα ευκαιριών προγενέστερα. Στο 27ο λεπτό, ο Χουάν Βαλέντσια είχε ανοίξει το σκορ με εντυπωσιακότατο γκολ
πρώτη αγωνιστική του όγδοου ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Λατινικής Αμερικής ολοκληρώνεται στις 16 Φεβρουαρίου. Συγκεκριμένα, η Γοδόι Κρουζ της Αργεντινής υποδέχεται την Πενιαρόλ της Ουρουγουάης.Ατλέτικο Νασιονάλ: Πετσούτι, Τούλα (46' Μουρίγιο), Κάλε, Βαλέντσια (46' Ντίαζ), Χενρίκεζ, Τόρες, Μοσκουέρα (66' Μέχια), Κόρντομπα, Ριάσκο, Αλβάρεζ, Παμπόν.Ουνιβερσιδάδ της Χιλής: Χερέρα, Ασεβέδο, Ρόχας, Γκονζάλεζ (46' Μαγκάλες), Λορενζέτι (46' Ρουιντίαζ), Μοράλες (59' Τσερετσέντα), Ντίας, Αράνγκουιζ, Μένα, Φερνάντεζ, Κάστρο.