Εκπληκτικό φινάλε στον «εμφύλιο» της Χιλής

Νίκη-χρυσάφι πήρε η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα με 2-1 επί της Ουνιόν Εσπανιόλα, ενώ η Ντεφενσόρες Σπόρτινγκ επικράτησε με 1-0 της Σίβας Γουαδαλαχάρα σε άλλο παιχνίδι του Κόπα Λιμπερταδόρες.Στο 85ο λεπτό ο Γκονζάλο Βιγιάγκρα ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ο Νταούντ Γκαζάλε πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 87ο λεπτό και επανέφερε την Κατόλικα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Αμφότερα τα γκολ καταγράφηκαν με κεφαλιές.Νωρίτερα, στο έβδομο λεπτό, ο Ρομπέρτο Οβελάρ είχε ανοίξει το σκορ διασπώντας την
αντίπαλη άμυνα. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν «καθάρισαν» την αναμέτρηση πριν το δραματικό φινάλε.Παρακάτω η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του τρίτου ομίλου με την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής:1. Ουνιόν Εσπανιόλα (Χιλή) 72. Μπολιβάρ (Βολιβία) 73. Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα (Χιλή) 64. Ζουνιόρ (Κολομβία) 15 Απριλίου: Ζουνιόρ-Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα10 Απριλίου: Ουνιόν Εσπανιόλα-Μπολιβάρ17 Απριλίου: Ζουνιόρ-Ουνιόν Εσπανιόλα17 Απριλίου: Μπολιβάρ-Ουνιβερσιδάδ ΚατόλικαΤην ίδια ώρα, η Ντεφενσόρες της Ουρουγουάης πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 σε βάρος της Σίβας του Μεξικού. Ο έμπειρος μέσος, Νικολάς Ολιβέρα, σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 71ο λεπτό. Άλλωστε, ο Ζούλιο Σέζαρ Νάβα Γκαρσία είχε αποβληθεί από το 39ο λεπτό και η Γουαδαλαχάρα υποχρεώθηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο για όλο το δεύτερο ημίχρονο.Παρακάτω η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του έβδομου ομίλου με την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής:1. Βελέζ Σάρσφιλντ (Αργεντινή) 92. Ντεφενσόρες Σπόρτινγκ (Ουρουγουάη) 63. Ντεπορτίβο Κίτο (Εκουαδόρ) 44. Σίβας Γουαδαλαχάρα (Μεξικό) 410 Απριλίου: Κίτο-Ντεφενσόρες11 Απριλίου: Σίβας-Βελέζ17 Απριλίου: Βελέζ-Ντεφενσόρες17 Απριλίου: Κίτο-Σίβας