Ένα στα τρία... πέναλτι για Βάσκο

Η Βάσκο ντα Γκάμα εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή και ένα από τα... τρία της πέναλτι, για να επιβληθεί με 3-2 της Αλιάνζα Λίμα του Περού σε αγώνα του Κόπα Λιμπερταδόρες.Το παιχνίδι στο «Sao Januario» ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής. Μετά την αποβολή του Τζιανκάρλο Καρμόνα στο 48ο λεπτό, η Βάσκο μετέτρεψε το 1-1 σε 3-1 και πήρε τους τρεις πρώτους της βαθμούς.Στο 16ο λεπτό π Σεμπαστιάν Καρκουέρο άνοιξε το σκορ για την Αλιάνζα, αλλά ο Κρίστιαν Ράμος σημείωσε αυτογκόλ
μόλις τρία λεπτά αργότερα. Ο αγώνας έγινε ακόμα πιο συναρπαστικός στο δεύτερο μέρος, αφού ο Καρμόνα παραχώρησε πέναλτι και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Μάλιστα, ο Αλεσάντρο αστόχησε στην εκτέλεση του συγκεκριμένου πέναλτι και σε άλλο στο 68ο λεπτό!Το νικητήριο γκολ, όμως, σημειώθηκε δέκα λεπτά αργότερα, στο 59ο της αναμέτρησης. Τότε ο Ντέντε διαμόρφωσε το 2-1 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ακολούθησε το 3-1 με... πέναλτι του Ζουνίνιο στο 81ο λεπτό, ενώ ο Βάλτερ Φερνάντο Ιμπάνιεζ μείωσε σε 3-2 στο 85ο. Όπως γίνεται αντιληπτό, ο διαιτητής, Ντιέγκο Άμπαλ, καταλόγισε την εσχάτη των ποινών τρεις φορές υπέρ της Βάσκο ντα Γκάμα.Έστω και με περιπετειώδη τρόπο, η Βάσκο έφτασε στους τρεις βαθμούς και η Λίμα συμπλήρωσε δύο ήττες σε ισάριθμα ματς. Στις 13 και στις 14 Μαρτίου θα διεξαχθεί η τρίτη αγωνιστική του ομίλου, με την Αλιάνζα να υποδέχεται την Νασιονάλ της Ουρουγουαής, ενώ η Βάσκο θα ταξιδέψει στην Παραγουάη, για να αντιμετωπίσει την Λιμπερτάδ των έξι βαθμών.Βάσκο ντα Γκάμα: Φερνάντο, Φάγκνερ, Τιάγκο Φέλτρι, Ντεντέ, Ροντόλφο (46' Ντάγκλας), Ζουνίνιο, Ντιέγκο Σόουζα, Νίλτον, Εντουάρδο Κόστα (46' Φελίπε), Αλεσάντρο, Μπάρμπιο.Αλιάνζα Λίμα: Λίμπαν, Καρμόνα, Ράμος, Ιμπάνιεζ, Κοράλες, Γκονζάλεζ, Ουρτάδο, Αλμπαρακίν, Μπαζάν (51' Βιαγιαμαρίν), Καρκουέρο (64' Σαλσέδο), Μοντάνιο (70' Φερνάντεζ).