Ισοπαλία και αποχώρηση Μπαζίλε

Η Ρασίνγκ Κλουμπ έμεινε στο 1-1 με την Σαν Λορένζο και ο Άλφιο Μπαζίλε θα αποχωρήσει από την τεχνική ηγεσία των πρώτων.Συγκεκριμένα ο έμπειρος προπονητής είχε δηλώσει πριν το ματς πως θα παραιτηθεί σε περίπτωση νέας αποτυχίας. Στον ίδιο τον αγώνα, οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν φοβισμένες, πρόσεξαν περισσότερο τις άμυνές τους και δίκαια κατέληξαν στην ισοπαλία.Πάντως, ο Ματίας Μαρτίνεζ άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό. Το 1-0 προκάλεσε τον ενθουσιασμό των οπαδών της Ρασίνγκ, περισσότερο για τη διαφαινόμενη παραμονή του Μπαζίλε, παρά για τους ίδιους τους
παίκτες! Στο 41ο λεπτό, όμως, ο Εμάνουελ Γκιγκλιότι ισοφάρισε και η Σαν Λορένζο κράτησε την ισοπαλία μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.Πλέον η Ρασίνγκ έχει δέκα βαθμούς με την ολοκλήρωση της 9ης αγωνιστικής της Clausura. Από την άλλη, η Σαν Λορένζο συμπλήρωσε οκτώ, αλλά αμφότεροι οι σύλλογοι έχουν μείνει πολύ μακριά από τους στόχους τους.Ρασίνγκ Κλουμπ: Σάχα, Μαρτίνζ, Πιλούντ (59' Κάθερες), Αβελντάνιο, Λιχτ, Πελετιέρι, Μορένο (78' Βιόλα), Κάστρο, Ζουκουλίνι, Χάουτς (70' Σανταντέρ), Τεόφιλο.Σαν Λορένζο: Μιγλίορε, Μπιάντσι, Μέζα, Παλομίνο, Αλβαράδο, Ορτιγκόζα, Καλίνσκι, Τσάβεζ (65' Μέντεζ), Μπουφαρίνι, Σαλγκουέιρο (75' Μπενίτεζ), Γκιγκιότι (90' Βομπορίλ).