«Καθάρισαν» σε 12 λεπτά οι Σπερς

Ένα εκπληκτικό 4ο δωδεκάλεπτο χρειάστηκαν οι Σπερς για να κερδίσουν τους Θάντερ (101-98) και να πάρουν το προβάδισμα (1-0) στη σειρά των αγώνων των τελικών της Δύσης.Οι Σπερς βασίστηκαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης στην εξαιρετική τους άμυνα, αλλά στη συνέχεια οι Θάντερ πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με έναν πόντο (47-46).Στην τρίτη περίοδο η Οκλαχόμα Σίτι ανέβασε στροφές φτάνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους για να φτάσουμε στο 4ο 12άλεπτο όπου οι Σπερς σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στη νίκη.Για την ομάδα του Πόποβιτς ασταμάτητος ήταν ο Τζινόμπιλι με 26 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Πάρκερ (18π.) και Ντάνκαν (16π.). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντουράντ (27π.)