«Καθάρισε» ο Γκριν για τους Νετς

Πριν λίγες μέρες εντάχθηκε στο ρόστερ των Νιου Τζέρζεϊ Νετς ο Τζέραλντ Γκριν, αλλά έχει προσαρμοστεί πλήρως και οδήγησε την ομάδα του στο 98-84 επί των Τορόντο Ράπτορς.Οι Νετς δεν είχαν τον Ντερόν Ουίλιαμς και από τους Ράπτορς έλειπε ο Χοσέ Καλντερόν. Αυτόματα, δηλαδή, οι δύο χειρότερες, σε βαθμολογικό επίπεδο, ομάδες της Atlantic κατέβηκαν ένα... ποιοτικό επίπεδο. Εντούτοις υπήρχε ο Γκριν, MVP του φετινού D-League All Star
Game και πρώην νικητής διαγωνισμού καρφωμάτων του ΝΒΑ.Ο 26χρονος Τεξανός, πρώην επιλογή ντραφτ πρώτου γύρου των Μπόστον Σέλτικς, σταμάτησε στους 26 πόντους με 8/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάλιστα πέτυχε είκοσι πόντους στο δεύτερο 24λεπτο της αναμέτρησης. Εξίσου αποτελεσματικός ήταν ο Κρις Χάμφρις με 21 ριμπάουντ και 16 πόντους. Ακόμα, ο Άντονι Μόροου σημείωσε 16 πόντους, ενώ οι Τζόρνταν Φάρμαρ και Ζοάν Πέτρο είχαν από δέκα.Από την άλλη, οι Ράπτορς κατέρρευσαν στο τρίτο 12λεπτο, αφού ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 46-41. Με συνολικό 38.3% στα σουτ δεν απώλεσαν απλά το προβάδισμα, αλλά και την επαφή με το σκορ. Άλλωστε ο Αντρέα Μπαρνιάνι έμεινε στους δέκα πόντους.Θετικοί, αλλά όχι αρκετοί, ήταν οι Τζέριντ Μπέιλες (16 π., 10 ασ.) και Τζέιμς Τζόνσον (16 π.). Αντίθετα, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν περιορίστηκε στους δώδεκα πόντους και ο Λεάντρο Μπαρμπόσα στους 11. Πλέον αναμένονται οι κινήσεις των δύο συλλόγων την τελευταία μέρα της περιόδου ανταλλαγών (15/03).Ενώπιον 10,701 θεατών στο «Prudential Center», οι Νετς πέτυχαν την 15η τους νίκη σε 44 ματς. Έτσι ξεπέρασαν βαθμολογικά τον καναδικό σύλλογο, ο οποίος γνώρισε την 29η του ήττα σε 43 αγώνες.