Με 37/39 βολές οι Θάντερ στο 2-0

Σκοράροντας αποκλειστικά με βολές στα τρία τελευταία λεπτά, οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ κέρδισαν με 102-99 τους Ντάλας Μάβερικς.Στο πρώτο ημίχρονο οι Θάντερ έφτασαν στο +16, αλλά οι παγκόσμιοι πρωταθλητές έφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα. Άλλωστε ο Ντιρκ Νοβίτσκι δεν «λύγισε» απέναντι στα «πειράγματα» του Κέντρικ Πέρκινς και οδήγησε την ομάδα του μία... ανάσα μακριά από το «μπρέικ», μέχρι να αστοχήσει στο κρισιμότερο σουτ της αναμέτρησης, 27 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.Από την πλευρά τους, οι «βροντές» έβγαλαν τα τελευταία λεπτά από τη γραμμή των βολών. Συνολικά είχε...
37/39 και με τις βολές διαμόρφωσαν το 2-0 στη σειρά, πριν αυτή μεταφερθεί για δύο ματς στο Ντάλας.Επίσης, οι παίκτες των δύο συλλόγων πρωταγωνίστησαν σε μία σειρά από διενέξεις στο παρκέ. Ξεχώρισε αυτή του Νοβίτσκι με τον Πέρκινς, λόγω της οποίας οι δύο αθλητές επιπλήχτηκαν με τεχνική ποινή.Στους 29 πόντους έφτασε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έχοντας 10/21 σουτ, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ είχε 20 πόντους με 5/17 σουτ. Ο πρώτος ευστόχησε σε οκτώ βολές σε ισάριθμες προσπάθειες, ενώ ο Ντουράν είχε 14/16. Επίσης, ο πρώτος σκόρερ της regular season μάζεψε δέκα ριμπάουντ και έκανε δύο λάθη.10/10 βολές είχε ο Τζέιμς Χάρντεν, εκ των οποίων οι τέσσερις τελευταίες του αγώνα. Αφού συμπλήρωσε 15 πόντους έχοντας επτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ο Τζέισον Τέρι αστόχησε σε δύο τρίποντα.Ακόμα, Πέρκινς έκανε 5/5 βολές, έξι ριμπάουντ και 13 πόντους, ενώ ο Ντέρεκ Φίσερ συμπλήρωσε 11 πόντους με 5/6 σουτ. Στους δύο πόντους έμεινε ο Σερζ Ιμπάκα, ο οποίος δέχθηκε αγκωνιά από τον Νοβίτσκι στη φάση που κατέληξε σε δύο τεχνικές ποινές.Σε λίγο περισσότερα...