Μετά από έξι χρόνια οι Πέισερς στους «8»

Κέρδισαν τους Ορλάντο Μάτζικ με 107-85 και οι Ιντιάνα Πέισερς πήραν την πρόκριση στον επόμενο γύρο των playoffs με 4-1 νίκες.Από το 2006 είχαν να πάρουν σειρά της postseason και από το 2000 να εξασφαλίσουν πρόκριση σε εντός έδρας παιχνίδι. Οι Ρέτζι Μίλερ και Ζερμέιν Ο' Νιλ αντικαταστάθηκαν από τους Ντάνι Γκρέιντζερ, Ρόι Χίμπερτ και Τζορτζ Χιλ, οι οποίοι επανέφεραν τους εκπροσώπους της Ιντιανάπολις στις οκτώ καλύτερες ομάδες του «μαγικού» κόσμου.Οι Πέισερς ξεκίνησαν τη σειρά με πλεονέκτημα έδρας όντας τρίτοι στην ανατολική περιφέρεια κατά τη διάρκεια της regular
season. Παράλληλα ο Ντουάιτ Χάουαρντ τέθηκε νοκ άουτ, οπότε πήραν τον τίτλο του απόλυτου φαβορί. Αφού ηττήθηκαν στον πρώτο αγώνα της σειράς, πριν «απαντήσουν» με τέσσερις συναπτές νίκες.Στην προκειμένη προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά, αλλά οι Μάτζικ έβρισκαν πάντα τον τρόπο να επανέλθουν. Τα πέντε τρίποντα του Τζαμίρ Νέλσον, άλλωστε, προκάλεσαν «εμφράγματα» στα διαδοχικά πλεονεκτήματα, που έπαιρναν οι Πέισερς.Συγκεκριμένα το ημίχρονο έληξε 50-47 υπέρ των Πέισερς και το τρίτο 12λεπτο 71-69 υπέρ των Μάτζικ, αλλά στο τέταρτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν επιμέρους σκορ 36-16 και «καθάρισαν». Μάλιστα πέντε παίκτες ξεπέρασαν τους δέκα πόντους και ακόμα περισσότεροι συνέβαλαν ουσιαστικά σε μία ομαδική νίκη. Ξεχώρισε ο αναπληρωματικός πλέι-μέικερ, Ντάρεν Κόλισον, με 19 πόντους, εκ των οποίων οι 15 σημειώθηκαν στην τέταρτη περίοδο.Στους 25 πόντους με 4/9 τρίποντα και 4/11 δίποντα έφτασε ο Γκρέιντζερ. Επίσης, ο Χιλ πέτυχε 15 πόντους, ο Ντέιβιντ Ουέστ δώδεκα, ο Χίμπερτ 11, ο Πολ Τζορτζ οκτώ, ο Λεάντρο Μπαρμπόσα επτά, ο Λου Αμούντσον έξι και ο Τάιλερ Χάσμπροου δύο.Από την άλλη, μόλις 5/16 σουτ είχε ο σύλλογος του Ορλάντο στο τέταρτο κομμάτι της αναμέτρησης και απώλεσε την επαφή με το σκορ. Έτσι οι 27 πόντοι του Νέλσον με 11/21 σουτ αποδείχθηκαν... λίγοι.Ακόμα, ο Γκλεν Ντέιβις είχε 15 πόντους συν οκτώ ριμπάουντ, ο Ράιαν Άντερσον 14 πόντους, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ δώδεκα, ο Τζέισον Ρίτσαρντσον οκτώ, ο Χέντο Τούρκογλου επτά, ενώ ο Ερλ Κλαρκ και Κουέντιν Ρίτσαρντσον είχαν από δύο. Χωρίς πόντο έμεινε ο Κρις Ντουχόν με 0/3 σουτ.Πλέον οι Πέισερς περιμένουν τον επόμενό τους αντίπαλο, ο οποίος θα προκύψει από τη σειρά «Μαϊάμι Χιτ-Νιου Γιορκ Νικς», στην οποία οι έτεροι εκπρόσωποι της Φλόριντα προηγούνται με 3-1 νίκες. Μάλιστα οι οπαδοί που βρέθηκαν στο κλειστό της Ιντιανάπολις έκλεισαν τον αγώνα με το σύνθημα «Κερδίστε τους Χιτ».