Νέα ήττα για την Ρασίνγκ Κλουμπ

Η Λανούς κέρδισε με 3-1 την Ρασίνγκ Κλουμπ σε ένα παιχνίδι της Clausura, το οποίο άργησε να ξεκινήσει κατά 45 λεπτά επειδή ο διαιτητής... κόλλησε στη κίνηση.Ο Ζερμάν Ντελφίνο ήταν ο ρέφερι της αναμέτρησης, αλλά δεν υπολόγισε τη κίνηση στους δρόμους της πόλης. Μοιραία άργησε να φτάσει στο γήπεδο και η έναρξη του αγώνα μετατοπίστηκε χρονικά κατά 45 λεπτά!Η καθυστέρηση αποδείχθηκε ευεργετική για την ομάδα του Γκάμπριελ Σούρερ, αφού
κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό και άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Κάρλος Ιζκιένρντοζ. Ο Σεμπάστιαν Σάχα, πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΚ, μάζεψε για δεύτερη φορά τη μπάλα από τα δίχτυα του στο 35ο λεπτό, αφού ο Μαριάνο Παβόνε ξεπέρασε όλη την αντίπαλη άμυνα και τον εκτέλεσε.Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε φυσιολογικά έφτασαν στο 3-0 με τον Σίλβιο Ρομέρο στο 63ο λεπτό, Μόλις στο 84ο ο Βαλεντίν Βιόλα μείωσε σε 3-1, αλλά ήταν ήδη αργά για την Ρασίνγκ.Μοιραία έμεινε στους δώδεκα βαθμούς, ενώ κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό μέσω της βαθμολογίας της τελευταίας τριετίας. Αντίθετα η Λανούς συμπλήρωσε 14 στην Clausura και έχει απομακρυνθεί από τον αντίστοιχο κίνδυνο.Λανούς: Μαρτσεσίν, Αραούχο, Γκολτζ, Μπάλμπι, Ιζκιένρντοζ, Βαλέρι (68' Νέιρα), Φρίτζλερ, Ρομέρο, Πιζάρο (73' Καράνζα), Παβόνε (79' Περέιρα).Ρασίνγκ Κλουμπ: Σάχα, Καχάις (46' Ζουκουλίνι), Κάθερες, Λιχτ, Αβελντάνιο, Τοράνζο (76' Φαρίνια), Πελετιέρι, Μορένο, Πιγούντ, Χάουτς, Σανταντέρ (46' Βιόλα).