«Πεντάρα» για Μπάνφιλντ

Σπουδαίο 5-2 πέτυχε η Μπάνφιλντ σε βάρος της Ολίμπο, η Ιντεπετιέντε κέρδισε με 2-0 την Ατλέτικο Ραφαέλα, η Αρχεντίνος με 2-1 την Τίγκρε, ενώ η Ουνιόν έμεινε στο 1-1 με την Γοδόι Κρουζ.Δύο γκολ σημείωσε ο Μπρίαν Τσάβεζ, ενώ οι Άντριαν Ρέτα, Ρομπέρτο Μπρουμ και Τζονάταν Γκόμεζ αποτέλεσαν τους άλλους σκόρερ της Μπάνφιλντ στην Μπαχία Μπλάνκα. Πάντως, η Ολίμπο άνοιξε το σκορ στο τέταρτο λεπτό, πριν ισοφαρίσει ο Ρέτα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ στο δωδέκατο λεπτό. Ακόμα, ο Μάρτιν Γκουέντες μείωσε σε 4-1 στο
77ο λεπτό, αλλά ήταν ήδη αργά για τους γηπεδούχους.Έτσι, η Μπάνφιλντ άθροισε οκτώ βαθμούς, ενώ η Ολίμπο έμεινε στους επτά. Σε άλλο σαββατιάτικο (31/03) ματς της όγδοης αγωνιστικής της Clausura, η Ιντεπετιέντε επικράτησε με 2-0 της Ατλέτικο Ραφαέλα. Στο 55ο λεπτό ο Φακούντο Πάρα άνοιξε το σκορ και στο 78ο ο Φαμπιάν Μοντσεράτ διαμόρφωσε το 2-0. Έτσι η Ιντεπετιέντε άθροισε εννέα βαθμούς και ξέφυγε από «ουρά» της κατάταξης, ενώ η Ατλέτικο έμεινε στους επτά.Στο 1-1 της Ουνιόν με την Γοδόι Κρουζ, ο Χόρχε Βελάσκεζ άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό για τους γηπεδούχους και στο 41ο λεπτό ο Ρουμπέν Ραμίρεζ. Πάντως, η Ουνιόν έμεινε με δέκα παίκτες από το 58ο λεπτό, αλλά ο σύλλογος της Μεντόζα δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή, αλλά συμπλήρωσε οκτώ βαθμούς. Παράλληλα, η Ουνιόν άθροισε 11.Τέλος, οι Αρχεντίνος επιβλήθηκε με 2-1 της Τίγκρε στη Βικτόρια, καθώς ο Φαμπιάν Μπορνταγκαράι σημείωσε δύο γκολ στο πρώτα είκοσι λεπτά. Άλλωστε μόλις στο 78ο λεπτό μείωσε ο Κάρλος Λούνα σε 2-1, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Κρίστιαν Λέμα των γηπεδούχων. Πλέον οι Αρχεντίνος Τζούνιορς έχουν 11 βαθμούς, ενώ η Τίγκρε έμεινε στους 14 με την πρώτη της εντός έδρας ήττα.Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς:Ολίμπο Ντε Μπαχία Μπλάνκα-Μπάνφιλντ 2-5Ουνιόν Ντε Σάντα Φε-Γοδόι Κρουζ Ντε Μεντόζα 1-1Τίγκρε-Αρχεντίνος Τζούνιορς 1-2Ιντεπετιέντε-Ατλέτικο Ραφαέλα 2-0