Πρώτη η Άρσεναλ

Έστω και προσωρινά, η Άρσεναλ Σαραντί είναι πρώτη στην Clausura, καθώς κέρδισε με 2-1 την Ολίμπο στο εναρκτήριο ματς της ένατης αγωνιστικής.Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή της αναμέτρησης και δίκαια έφτασαν στη νίκη. Η ανωτερότητα της Άρσεναλ δικαιώθηκε στο 38ο λεπτό με γκολ του Νικολάς Αγκουίρε, ενώ ο Χόρχε Ορτίζ διαμόρφωσε το 2-1 στο 76ο λεπτό, μόλις έξι λεπτά μετά το 1-1 του Μάρτιν Πέρεζ.Αν και απώλεσαν ευκαιρίες, οι εκπρόσωποι του Σαραντί άθροισαν
18 βαθμούς και βρέθηκαν στην πρώτη θέση της φετινής Clausura έχοντας έναν αγώνα παραπάνω από τις υπόλοιπες ομάδες. Αντίθετα, η Ολίμπο έμεινε στην τελευταία θέση με επτά βαθμούς.Άρσεναλ Σαραντί: Καμπεστρίνι, Πέρεζ, Λόπεζ, Μπουρντίσο, Νέρβο, Γκονζάλεζ (63' Τόρες), Ορτίζ, Μαρκόνε, Αγκουίρε (68' Κάφα), Λεγκουιζαμόν, Λέτσουκ (72' Μουζικάτο).Ολίμπο Ντε Μπαχία Μπλάνκα: Ιμπάνιεζ, Περόζο, Μαντσινέλι, Βιγιανουέβα, Κασάις (67' Λάσο), Ροσάδα, Μούστο (86' Λίτρε), Ρόγιε, Γκουέδες (80' Μπαρέιρο), Φρανζόια, Φουρτς.