Πρώτη νίκη για Βολιβία στα προκριματικά

Με δύο γκολ του Πάμπλο Εσκπομπάρ, η Βολιβία επικράτησε με 3-1 της Παραγουάη και πέτυχε την πρώτη της νίκη στην προκριματική ζώνη του CONMEBOL.O 34χρονος μεσοεπιθετικός βρήκε δίχτυα στο 70ό και στο 79ο λεπτό διαμορφώνοντας το 2-0 και 3-0, αντίστοιχα. Ακόμα, ο Γκουαλμπέρτο Μοχίκα αστόχησε σε πέναλτι στο 62ο λεπτό, ενώ ο Αλσίδες Πένια είχε ανοίξει το σκορ στο ένατο λεπτό.Το μόνο που κατέφεραν οι Παραγουανοί ήταν να μειώσουν με τον Κριστάν Ριβέρος στο 81ο λεπτό. Ο 29χρονος μέσος, όμως, άργησε, ενώ οι συμπαίκτες
του έχασαν αρκετές ευκαιρίας στο προγενέστερο κομμάτι της αναμέτρησης. Κορυφαία ευκαιρία των φιλοξενουμένων ήταν το δοκάρι του Αουρελιάνο Τόρες στο 58ο λεπτό.Έτσι πλήρωσε ο Φρανσίσκο Άρσε, ομοσπονδιακός κόουτς της Παραγουάης τον αποκλεισμό αρκετών βασικών ποδοσφαιριστών από το ματς. Φυσικά η Βολιβία ευνοήθηκε και από το υψόμετρο, όπως συμβαίνει σε όλα τα εντός έδρας παιχνίδια της, τα οποία, όμως, δεν συνδυάζονται πάντα με νίκες.Βολιβία: Γκαλάρσα, Μπάρμπα, Βάργκας, Βαλβέρδε, Φλόρες, Τσουμασέρο, Μοχίκα (72’ Τσάβεζ), Εσκομπάρ (84΄Καρντόζο), Πένια, Μορένο.Παραγουάη: Βιγιάρ, Μασακότε, Ρομάν, Τόρες, Ντα Σίλβα, Ριβέρος, Μαρτίνεζ, Αράντα (74’ Πέρεζ), Ράμος (57’ Μπενίτεζ), Σεπάγιος (70’ Καμπαγιέρο), Βαλντέζ.Παρακάτω η βαθμολογία του ομίλου της Νότιας Αμερικής:1. Αργεντινή 10 (5 αγ.)2. Χιλή 9 (5 αγ.)3. Ουρουγουάη 8 (4 αγ.)4. Βενεζουέλα 8 (5 αγ.)5. Κολομβία 7 (4 αγ.)6. Εκουαδόρ 6 (4 αγ.)7. Βολιβία 4 (6 αγ.)8. Παραγουάη 4 (5 αγ.)9. Περού 3 (4 αγ.)Σημείωση: Οι πρώτοι τέσσερις προκρίνονται στο Μουντιάλ του 2014, ενώ ο πέμπτος θα δώσει διπλούς αγώνες-μπαράζ. Όλες οι εθνικές θα δώσουν δύο ματς με κάθε άλλη.