Σοκ για Βελέζ στο Εκουαδόρ

Η Ντεπορτίβο Κίτο συνέτριψε την Βελέζ Σάρσφιλντ με 3-0 και πήρε την πρώτη της φετινή νίκη στο φετινό Κόπα Λιμπερταδόρες.Οι Αργεντινοί είχαν ψυχολογικό πλεονέκτημα πριν αρχίσει το παιχνίδι, αφού είχαν συγκεντρώσει έξι βαθμούς στις πρώτες δύο αγωνιστικές του έβδομου ομίλου. Επίσης διατηρούσαν αγωνιστικό πλεονέκτημα, καθώς έχουν καλύτερους ποδοσφαιριστές, αλλά όλα αυτά ανατράπηκαν στο «Atahualpa» του Κίτο.Η Ντεπορτίβο ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης και περιόρισε τους φιλοξενούμενους μετά το πρώτο μισάωρο. Συγκεκριμένα,
η Βελέζ απώλεσε πλειάδα ευκαιριών στην αρχή του παιχνιδιού, αλλά μετά το 1-0... παραιτήθηκε.Στο 45ο λεπτό, λοιπόν, ο Ματίας Αλουστίζα άνοιξε το σκορ με πέναλτι. Ακολούθησε το 2-0 στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης με κεφαλιά του Φίντελ Μαρτίνεζ. Το 3-0 διαμορφώθηκε με εκτέλεση φάουλ του Λουίς Σαριτάμα στο 70ό λεπτό.Έτσι, η Ντεπορτίβο Κίτο του Εκουαδόρ συμπλήρωσε τέσσερις βαθμούς και άφησε την Βελέζ στους έξι. Στις 13 Μαρτίου ολοκληρώνεται η τρίτη αγωνιστική του γκρουπ με την Σίβας Γουαδαλαχάρα του ενός βαθμού να υποδέχεται τους Ουρουγουανούς της Ντεφενσόρες Σπόρτινγκ των τριών.Ντεπορτίβο Κίτο: Ελιζάγκα, Βελάσκο, Εσπινόζα, Τσέκα, Μίνα, Μπολάνιος, Σαριτάμα, Παρέδες (72΄Φογιέκο), Μαρτίνεζ, Μπεβάκια (49' Ολίβο), Αλουστίζα (86' Εσκαλάδα).Βελέζ Σάρσφιλντ: Μπαροβέρο, Πάπα, Ντομίνγκεζ, Ορτίζ, Κουμπέρο (59' Πράτο), Κέρο, Φερνάντεζ (23' Μπέλα), Καντέρος, Ινσούα, Καμπράλ, Ομπόλο (74΄Μαρτίνεζ).