Στα ημιτελικά οι Μπόστον Σέλτικς

Δεν μπόρεσαν να «ξεκολλήσουν» από τους μαχητικούς Φιλαδέλφεια 76ερς, αλλά οι Μπόστον Σέλτικς κέρδισαν με 85-75 και προκρίθηκαν στον τελικό της Ανατολής.Ξεκίνησαν τη σειρά σαν φαβορί, αλλά οι «κέλτες» χρειάστηκαν ένα ψυχοφθόρο έβδομο ματς, για να καταβάλουν τους 76ερς, οι οποίοι φρόντισαν να θυμίσουν τις παλιότερες μυθικές μονομαχίες με την ανταγωνιστικότητά τους σε ολόκληρους τους ημιτελικούς της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Εν τέλει επιβεβαιώθηκε η παράδοση, στην οποία οι δύο σύλλογοι της Atlantic δεν μπορούσαν να
συμπληρώσουν συναπτές νίκες στους μεταξύ τους αγώνες.Το ίδιο το παιχνίδι ήταν από τα… χειρότερα στην ιστορία των playoffs του «μαγικού» κόσμου. Σε αντίθεση με το τεχνικό επίπεδο της αναμέτρησης, οι Σέλτικς διατήρησαν το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης, με εξαίρεση το 20-20 στο τέλος του πρώτου 12λεπτου, αλλά δεν πήραν διψήφιο προβάδισμα, μέχρι το τελευταίο λεπτό.Σε λίγο περισσότερα…