Στην παράταση το 2-0 των Μαϊάμι Χιτ

Άστοχος αποδείχθηκε ο Λεμπρόν Τζέιμς στη λήξη του 48λεπτου, αλλά οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν με 115-111 στην παράταση (99-99 κ.α.) των Μπόστον Σέλτικς και προηγήθηκαν με 2-0 στους τελικούς της Ανατολής.Ο Ραζόν Ρόντο μείωσε με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο -3, αλλά οι Χιτ πέτυχαν τις απαραίτητες βολές και πήραν τη νίκη. Δεν συνέβη το ίδιο στο τέταρτο 12λεπτο, όταν ο Ρέι Άλεν ισοφάρισε σε 99-99 με τρίποντο εκμεταλλευόμενος την αστοχία των γηπεδούχων από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας».Πάντως ο Τζέιμς είχε δύο ευκαιρίες να «καθαρίσει» στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Εν τέλει ξεπεράστηκαν οι… δώδεκα πόντοι του Ρόντο στον έξτρα χρόνο και οι Χιτ μπήκαν μπροστά με 2-0 στη σειρά.Σε λίγο περισσότερα…