Τα «Πιστόνια» δουλεύουν… ακόμα!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο Ντιτρόιτ, οι Πίστονς επικράτησαν στο τέλος με 76-73 των Τορόντο Ράπτορς, οι οποίοι έχασαν την ευκαιρία να πάνε το ματς στην παράταση καθώς στην εκπνοή, ο παλιός μας γνώριμος Λίνας Κλέιζα αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.Η αναμέτρηση είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Έτσι, όλα έδειχναν πως θα κριθούν στα τελευταία λεπτά, κάτι που έγινε.39 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο Άλαμπι μείωσε σε 74-73 για το Τορόντο, ωστόσο μία εύστοχη βολή του Στάκεϊ στα 17’’ και μία του Γκόρντον στα 3’’ έδωσαν… αέρα τριών πόντων στα «Πιτσόνια». Την τελευταία επίθεση για τους Καναδούς πήρε ο Κλέιζα, ο οποίος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και η ομάδα του Ντιτρόιτ πανηγύρισε τη νίκη.