«Τεσσάρα» για Ντι Σι

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του MLS πέτυχε η Ντι Σι Γιουνάιτεντ με το 4-1 σε βάρος του Ντάλας.Οι Τεξανοί ταξίδεψαν στην αμερικανική πρωτεύουσα με συγκομιδή τεσσάρων βαθμών σε τρεις αγώνες, αλλά δεν πρόσθεσαν κάποιο θετικό αποτέλεσμα στο φετινό τους παλμαρέ. Άλλωστε η αμυντική τους λειτουργία ήταν παράδειγμα προς... αποφυγή και το Ντάλας έδωσε την ευκαιρία στην Ντι Σι να πανηγυρίσει την πρώτη της φετινή νίκη.Ο Μαϊκόν Σάντος πέτυχε δύο από τα τέσσερα τέρματα των γηπεδούχων στο 28ο λεπτό με εντυπωσιακό
μακρινό σουτ και στο 73ο. Στο μεταξύ, οι Νικ Ντε Λέον και Ντάνι Κρουζ διαμόρφωσαν τα 2-1 και 3-1, αντίστοιχα. Στο 41ο λεπτό είχε ισοφαρίσει σε 1-1 ο Μπίας Πέρεζ που βρισκόταν σε οριακή θέση οφσάιντ.Ακόμα, στο 77ο λεπτό ο Ντάνιελ Χερνάντεζ, αρχηγός του Ντάλας, συμπλήρωσε κίτρινες και αποβλήθηκε. Αφορμή αποτέλεσε ένα σκληρό φάουλ στον Ντουέιν Ντε Ροζάριο.Πλέον, οι «πρωτευουσιάνοι» έχουν τέσσερις βαθμούς, όσους και το Ντάλας. Αμφότερες οι ομάδες συμπλήρωσαν τέσσερα ματς στο φετινό πρωτάθλημα.Ντι Σι Γιουνάιτεντ: Ουίλις, Ντουντάρ, Μακ Ντόναλντ, Βούλαρντ, Ράσελ, Κίτσεν, Ντε Ροζάριο (84' Κινγκ), Ντε Λέον, Κρουζ (76' Πόντιους), Σάντος, Σαλίχι (69' Μπόσκοβιτς).Ντάλας: Χάρτμαν, Μπερτούζ, Ιχεμέλου, Μπενίτεζ (76' Περέα), Λόιντ, Τζέικομπσον, Βίγιαρ, Χερνάντεζ, Ροντρίγκεζ(69' Λέβια), Σι, Πέρεζ.