«Τεσσάρα» για την Ιντεπετιέντε

Η Ιντεπεντιέντε εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Τέο Γκουτιέρεζ και συνέτριψε με 4-1 τη Ρασίνγκ Κλουμπ, ενώ η Σαν Λορένζο επιβλήθηκε με 3-0 της Γοδόι Κρουζ.Μπορεί ο Γκουτιέρεζ να άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, αλλά δεν συγκράτησε τα νεύρα του και άφησε την ομάδα του με εννέα παίκτες στο 67ο λεπτό. Στο 53ο είχε αποβληθεί ο Μπρούνο Ζουκουλίνι, ενώ στο 58ο ο Φακούντο Πάρε είχε διαμορφώσει το 2-1 υπέρ της Ιντεπετιέντε. Ο ίδιος παίκτης είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 35ο λεπτό.Στις καθυστερήσεις, οι Πατρίτσιο Βιδάλ και Πατρίτσιο Ροντρίγκεζ διαμόρφωσαν το 4-1. Παράλληλα οι παίκτες της Ρασίνγκ
κατέγραψαν διαδοχικά κρούσματα… απειθαρχίας. Γενικά ο σύλλογος έδειξε σημάδια… διάλυσης.Σε άλλο ματς της δέκατης αγωνιστικής της Clausura, η Σαν Λορένζο κατέκτησε κρισιμότατη νίκη. Δύο κεφαλιές του Εμάνουελ Γκιγκλιότι στο έβδομο και στο 29ο λεπτό διαμόρφωσαν το 2-0. Ακολούθησε το 3-0 του Κρίστιαν Τσάβεζ στο 81ο λεπτό, το οποίο δικαίωσε την εκπληκτική εμφάνιση των γηπεδούχων με αντίπαλους τη Γοδόι Κρουζ.Ακόμα, οι Ολ Μπόις επικράτησαν με 2-1 στην έδρα της Ολίμπο Ντε Μπαχία Μπλάνκα. Οι δύο ομάδες «μάχονται» για να αποφύγουν τον υποβιβασμό, αλλά οι Μάτος Ρομέρο στο έκτο λεπτό και Μάρτιν Ζαπάτα στο 67ο λεπτό εκμηδένισαν το γκολ του Νέστορ Μπαρέιρο στο 21ο λεπτό. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη των Ολ Μπόις. Σε εξέλιξη είναι το τελευταίο παιχνίδι του σημερινού (ξημερώματα 15/04) προγράμματος. Σε αυτό η Σαν Μαρτίν Ντε Σαν Χουάν υποδέχεται τη Βελέζ Σάρσφιλντ.{youtube}RXawvotnRkw{/youtube}{youtube}Ngc46qGCJF8{/youtube}