Θρίαμβος για Ιντερνασιονάλ

Με τρία γκολ του Λεάντρο Νταμιάο, η Ιντερνασιονάλ συνέτριψε 5-0 την Δε Στρόνγκεστ, ενώ η Αλιάνζα Λίμα επικράτησε της Νασιονάλ με 1-0 σε άλλο ματς του Κόπα Λιμπερταδόρες.Μόλις στο τρίτο λεπτό άνοιξε το σκορ από τους Βραζιλιάνους. Τόσο χρειάστηκε, άλλωστε, ο Νταγκομπέρτο για να εκτελέσει ένα δυνατό σουτ, το οποίο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ντάνιελ Βάκα, τερματοφύλακα της Δε Στρόνγκεστ.Ο Βάκα, μάλιστα, μάζεψε τέσσερις ακόμα φορές την μπάλα από τα δίχτυα του, με τον Λεάντρο Νταμιάο να σημειώνει χατ τρικ σε βάρος
του. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Χέσους Ντατόλο, δημιούργησε το 2-0 στο έκτο λεπτό, ενώ ο διεθνής Βραζιλιάνος φορ σκόραρε επίσης στο 56ο και στο 72ο λεπτό. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ζο στο 80ό λεπτό, ο οποίος είχε μόλις μπει σαν αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο.Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Βολιβιανών στην διοργάνωση. Από την άλλη, η Ιντερνασιονάλ κάλυψε το βαθμολογικό «έδαφος» που χώριζε τις δύο ομάδες.Παρακάτω η βαθμολογία του πρώτου ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής:1. Ιντερνασιονάλ 6 (3 αγ.)2. Δε Στρόνγκεστ 6 (3 αγ.)3. Σάντος 3 (2 αγ.)4. Χουάν Άουριτς ο (2 αγ.)Από την πλευρά της, η Αλιάνζα του Περού πήρε το «τρίποντο», το οποίο ήταν αναγκαίο με βάση την εικόνα του γκρουπ της. Άλλωστε ξεκίνησε με δύο ήττες, αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο της Νασιονάλ της Ουρουγουάης με γκολ του Χοσέ Φερνάντεζ στο 15ο λεπτό.Συνολικά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο «Alejandro Villanueva» και πήραν δίκαια τους τρεις πρώτους τους βαθμούς.Παρακάτω η βαθμολογία του πέμπτου ομίλου:1. Λιμπερτάδ 6 (2 αγ.)2. Βάσκο Ντα Γκάμα 3 (2 αγ.)3. Νασιονάλ 3 (3 αγ.)4. Αλιάνζα Λίμα 3 (3 αγ.)