Τράβηξε «όπλο» ο Ντουράντ για τους Θάντερ

Ύστερα από δύο μέτριες εμφανίσεις, ο Κέβιν Ντουράντ επανήλθε στις... γνωστές και οδήγησε τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ στο 95-79 σε βάρος των Ντάλας Μάβερικς.Στο πρώτο ημίχρονο ήταν... μόνος του, στο δεύτερο ο 23χρονος σμολ φόργουρντ απέκτησε παρέα και οι Θάντερ πήραν εύκολα το παιχνίδι στο «American Airlines Center». Έτσι προηγήθηκαν με 3-0 στη σειρά, η οποία μπορεί να τελειώσει στο τέταρτο ματς. Αυτό θα διεξαχθεί στις 2:30 τα ξημερώματα της Κυριακής (06/05), αν οι «βροντές» φροντίσουν να βρουν τις «σκούπες» τους.Η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους
σε αμφότερα τα 24λεπτα, αλλά ένα επιμέρους σκορ 13-1 από το τέλος του τρίτου 12λεπτου μέχρι την αρχή του τέταρτου, έφερε τους Θάντερ στο 83-58. Ακολούθησε και το 86-60 και η τελετή ολοκληρώθηκε. Άλλωστε οι ομάδες προστάτευσαν τα βασικά τους «όπλα» στο υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης.Με 21 πόντους ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στο πρώτο ημίχρονο ο Ντουράντ έχοντας 8/10 σουτ. Εν τέλει συμπλήρωσε 31 ευστοχώντας σε τέσσερα τρίποντα. Παράλληλα μοίρασε έξι ασίστ και μάζεψε τρία ριμπάουντ.Στους είκοσι πόντους με 8/19 σουτ έφτασε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, ενώ ο Σερζ Ιμπάκα σημείωσε δέκα πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε τέσσερα μπλοκ. Από δέκα πόντους είχαν οι Τζέιμς Χάρντεν και Ντέρικ Φίσερ. Επίσης ο Ντεκουάν Κουκ πέτυχε τρία «θανατηφόρα» τρίποντα για τους εννέα του πόντους, ο Κέντρικ Πέρκινς μάζεψε εννέα ριμπάουντ και σημείωσε δύο πόντους, ενώ Τάμπο Σεφολόσια είχε τρεις πόντους.Στον αντίποδα, ο Ντιρκ Νοβίτσκι «έγραψε» 17 πόντους με 6/15 σουτ, ενώ μάζεψε παράλληλα εννέα ριμπάουντ. Έξι πόντους και δέκα ριμπάουντ είχε ο Σον Μάριον με 1/8 σουτ. Ακόμα περισσότερο απογοητευτικοί ήταν οι Τζέισον Κιντ, Βινς Κάρτερ και Τζέισον Τέρι με 12, 7 και 11 πόντους, αντίστοιχα. Οι τρεις περσινοί παγκόσμιοι πρωταθλητές είχαν 9/30 σουτ, ενώ οι «μαβς» συνολικά 26/76. Στους εννέα πόντους σταμάτησε ο Ντελόντε Ουέστ.