Έκανε «σεφτέ» με «διπλό» στο Ιβανώφειο το Περιστέρι (video)

20:34 10/10/2021 - Πηγή: ΕΡΤ

Σε ένα εξαιρετικό ματς που διεξήχθη στην Θεσσαλονίκη, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» πέτυχαν την πρώτη τους φετινή νίκη με σκορ 79-76.

Το ματς

Η πρώτη περιόδος δεν είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετά σουτ και να κάνουν αρκετά λάθη. Ο Ηρακλής με κορυφαίο τον Γιάννη Κουζέλογλου κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (19-18). Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι

«ξέφυγε» στο +8 με ένα σερί 9-0. Παρόλα αυτά τα πολλά λάθη των παικτών του Σωτήρη Μανωλόπουλου (δώδεκα σε 20′) επέτρεψαν στους γηπεδούχους να «πλησιάσουν» και να κλείσουν το ημίχρονο στο -1 (39-38).

Στο δεύτερο μισό οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» περιόρισαν σε σημαντικό βαθμό τα λάθη τους και κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά στο +9 (53-44) με τον Ίαν Μίλερ να «κουβαλάει» στην επίθεση. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν τα παράτησε και με το δίδυμο Ντάγκλας-Κουζέλογλου να είναι σε εξαιρετικό βράδυ, πλησίασε ξανά στο σκορ. Με 3:40 στο ρολόι, οι Θεσσαλονικείς πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (71-70) μετά τις αρχές της δεύτερης περιόδου χάρη σε ένα φλότερ του Τόνι Ντάγκλας.

Δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Μίλερ και ΜακΚρί έβαλαν ξανά τους Περιστεριώτες μπροστά στο σκορ (76-71). Ο Τέιλορ «απάντησε» με τρίποντο για να κατεβάσει τη διαφορά στους δύο πόντους όμως ο Έρικ ΜακΚρί σκόραρε ξανά πίσω από τα 6.75μ. για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Τελικό σκορ 79-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-64, 76-79.

Κολοσσός Ρόδου-Απόλλων Πάτρας 73-56

Στην δεύτερη απογευματινή αναμέτρηση ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με 73-56 του Απόλλωνα Πάτρας στο «Κ.Γ. Καλλιθέας Ρόδου». Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με τον Κένι Ουίλιαμς να ξεχωρίζει. Στο δεύτερο μισό όμως, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη άλλαξε πλήρως την αγωνιστική της εικόνα και κατάφερε να πετύχει την ανατροπή. Εν τέλει, η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα μιας και στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και «ξέφυγαν» στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56.

Επιμέλεια κειμένου: Βασίλης Αγριτάκης