Μουντιάλ 2022: Καταιγιστική Ισπανία με την κακόμοιρη Κόστα Ρίκα (vid)

Η Ισπανία -για τον 5ο όμιλο- μπήκε απόψε (23/11) «σαν ταύρος σε υαλοπωλείο» στο «Al-Thumama» της Ντόχα και «πάτησε» την ανήμπορη ν’ αντιδράσει Κόστα Ρίκα. Οι «φούριας ρόχας», σαν σε προπόνηση, επικράτησαν με 7-0.

The perfect start for Spain @adidasfootball | #FIFAWorldCup

FIFA World Cup

(@FIFAWorldCup) November 23, 2022

Πανηγυρίζοντας την πιο ευρεία νίκη τους στην ιστορία της διοργάνωσης αλλά και δύο δυσκολοκατάρριπτα επιτεύγματα. Σε 7 τελικές προσπάθειες στην εστία είχαν ισάριθμα γκολ. Ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 549 πετυχημένες πάσες, ρεκόρ στην ιστορία του θεσμού.

Οι παίκτες από τη χώρα της Κεντρικής Αμερικής δεν κατάφεραν να είναι ούτε καν… κομπάρσοι. ήταν θεατές στην παράσταση για έναν ρόλο των τυπικά γηπεδούχων.

Ο… χορός των γκολ άρχισε μόλις στο 10′. Όταν ο Ντάνι Όλμο «άνοιξε» το σκορ και ταυτόχρονα πανηγύρισε το 100ο τέρμα της ομάδας του σε Μουντιάλ. Σειρά πήραν ο Μάρκο Ασένσιο (21′) και ο Φεράν Τόρες (31′). Το 3-0 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια. Η προηγούμενοι φορά που οι Ισπανοί το είχαν καταφέρει ήταν το 1934 αλλά τότε είχε μεγαλύτερη αξία, αφού αντίπαλος ήταν η Βραζιλία.

Η ιβηρική καταιγίδα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς μάλιστα οι Ισπανοί να έχουν «το πόδι στο γκάζι». Στο 54′ και πάλι ο Ασένσιο κούνησε τα δίχτυα του Νάβας, για να τον μιμηθεί είκοσι λεπτά αργότερα ο Γκάβι. Με το γκολ αυτό ο 18χρονος έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της Ισπανίας στον θεσμό και δεύτερος πίσω από τον Πελέ στη διοργάνωση.