Σαρωτική πρόκριση στους «8»

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε την Μπάμπεργκ μέσα στη Γερμανία με 60-82 και προκρίθηκε άνετα στους «8» της Ευρωλίγκας. Εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο από τον Γιόνας Ματσιούλις.
Ο Παναθηναϊκός σφράγισε την πρόκρισή του στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, κάνοντας περίπατο στη Γερμανία κερδίζοντας τη Μπάμπεργκ με το άνετο 60-82. Κυρίαρχο μέσα από την άμυνά του, με τα μπλοκ
άουτ να λειτουργούν σωστά, με πολύ καλές επιστροφές, το Τριφύλλι δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Γερμανούς, μετά από μία μεστή εμφάνιση.

Οι «πράσινοι» είχαν πολλούς διακριθέντες στο ματς, με προεξάρχοντα τον Γιόνας Ματσιούλις που με 24 πόντους (6/7 τρίπ.) έστησε το δικό του πάρτυ. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν απολαυστικός όσο αγωνίστηκε, μοιράζοντας άριστα το παιχνίδι, οι Στεφάν Λάσμε και Τζέιμς Γκιστ κυριάρχησαν στους αιθέρες, ενώ επέστρεψε στις πολύ καλές εμφανίσεις και ο Μάικ Μπράμος, ο οποίος έδωσε μεγάλη ενέργεια στην άμυνα.

Τρομερή στήριξη από τους οπαδούς του Τριφυλλιού, που δε σταμάτησαν να τραγουδούν και να εμψυχώνουν ομάδα και παίκτες καθόλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι «πράσινοι» με νίκη επί της ΤΣΣΚΑ θα τερματίσουν στην 3η θέση ανεξαρτήτως υπολοίπων αποτελεσμάτων, αφού θα προσπεράσαν είτε τη Ρεάλ Μαδρίτης είτε την Αναντολού Εφές, οι οποίες αναμετρώνται μεταξύ τους στο πέσιμο της αυλαίας του top-16, αποφεύγοντας έτσι τη Μπαρτσελόνα στο διασταύρωμα.

Καταιγιστικό ημίχρονο, μαγικός Διαμαντίδης

Με Μπανκς, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Σχορτσιανίτη ξεκίνησε το Τριφύλλι, έχοντας σωστή κυκλοφορία από τα πρώτα λεπτά. Με τον Σχορτσιανίτη να παίζει δυναμικά κάτω από το καλάθι και να δημιουργεί φθορά στους ψηλούς της Μπάμπεργκ και τον Ματσιούλις να κάνει καλή δουλειά σε άμυνα, ασσίστ και επίθεση, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 5-9. Ο Διαμαντίδης που μόλις είχε περάσει στο παρκέ με τρίποντο στη λήξη του χρόνου σημείωσε το 10-17, ενώ με τον ίδιο τρόπο έκανε το 14-22. Η άμυνα ζώνης που δοκίμασε η γερμανική ομάδα δεν είχε αποτέλεσμα, αφού στο τέλος της α΄περιόδου ο Μπράμος ευστόχησε έξω από τα 6.75 για το 16-26.

Με την έναρξη του β΄δεκαλέπτου ο Νάχμπαρ μείωσε για τους Γερμανούς με σουτ τριών πόντων, αλλά δύο καλάθια από Σχορτσιανίτη και Διαμαντίδη έφεραν τη διαφορά στο +11. Mε καταπληκτική μπακ ντορ ασσίστ του αρχηγού, ο Γκιστ κάρφωσε θεαματικά για το 20-36. Με άλλη μία τρομερή συνεργασία Διαμαντίδη-Λάσμε, ο τελευταίος δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 25-40 με άλεϋ ουπ κάρφωμα. Ο Μπράμος ήταν εξαιρετικός στην άμυνα δυσχεραίνοντας το έργο των Γερμανών, ενώ με επιθετικά ριμπάουντ που πήρε, έδωσε τη δυνατότητα για δεύτερες επιθέσεις στους «πράσινους». Το ημίχρονο έληξε με 27-42, μετά από διείσδυση του Ούκιτς και το πρώτο του καλάθι στον αγώνα.

Έλεγχος του ρυθμού και εξαιρετική άμυνα

Ο Σχορτσιανίτης συνέχισε να είναι ασταμάτητος με την έναρξη του γ΄δεκαλέπτου, χωρίς να αποφεύγει ωστόσο τα λάθη, ενώ ο Μπράμος με ένα εκπληκτικό τρίποντο έγραψε το 30-51. Ο Γουόλς από μέση απόσταση και ο Ογκιλβί από κοντά μείωσαν για τη γερμανική ομάδα, αλλά ο Λάσμε με λέι απ έκανε το 34-53. Ο Νάχμπαρ έδωσε κάποιες επιθετικές ανάσες στην ομάδα του και ο Τάντα εκμεταλλεύτηκε ένα μεγάλο κενό στην άμυνα του Τριφυλλιού, κάνοντας το 40-55 με λέι απ. Με ωραίο πικ εν ρολ από Διαμαντίδη-Λάσμε, ο Γκαμπονέζος ανέβασε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό, ενώ με τη λήξη της περιόδου ο Ούκιτς πέτυχε δύσκολο καλάθι για το 41-59.

Ματσιούλις show

Mε καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Ματσιούλις βρήκε την ευκαιρία να ευστοχήσει σε δύο σερί τρίποντα, που ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 45-65. Κυριαρχώντας και στα επιθετικά ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός ήλεγχε απόλυτα τον αγώνα, δίνοντας την ευκαιρία στον Λιθουανό να συνεχίσει το σερί του σημειώνοντας άλλα τρία τρίποντα (!), φθάνοντας τα 5/5 στο δ΄δεκάλεπτο (49-76). Στα 4.5 τελευταία λεπτά ο Πεδουλάκης πέρασε στο ματς τους Ξανθόπουλο, Γιαννόπουλο και Σκορδίλη, χωρίς να αλλάξει ιδιαίτερα η εικόνα του ματς. O Ματσιούλις άλλαξε το ρεπερτόριό του, σκοράροντας και με λέι απ, ενώ συνέλεξε και ριμπάουντ για να διευρύνει την πλούσια στατιστική, με τον αγώνα να λήγει με 60-82 και τον Παναθηναϊκό να προκρίνεται στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας και μαθηματικά.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 27-42, 41-59, 60-82

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Νάχμπαρ 14 (3/5δίπ., 1/2τρίπ., 5/6β., 2ρ., 1κοψ., 1λ. σε 22:17), Τάντα 4 (0/2τρίπ., 3λ.0, Σμιντ, Νέουμαν 2 (2ασ.), Φορντ 11 (3/5δίπ., 1/4τρίπ., 2/4β., 4ρ., 1λ. σε 26:43), Τζέικομπσεν 8 (2/2τρίπ., 3ασ., 2λ.), Μάσεϊ (0/1τρίπ.), Γκαβέλ (0/1δίπ., 0/4τρίπ., 4ασ., 2λ. σε 28:48), Ζίρμπες, Ογκιλβί 9 (3κοψ.), Γουόλς 12 (6/7δίπ., 0/2τρίπ., 8ρ., 5ασ.)

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5 (1/1δίπ., 1/4τρίπ., 6ρ., 1ασ., 2κλ. σε 23:30), Ματσιούλις 24 (2/2δίπ., 6/7τρίπ., 2/2β., 3ρ., 2ασ., 1λ. σε 23:11), Ούκιτς 4 (2/4δίπ., 0/3τρίπ., 0/2β., 2ρ., 6ασ., 1κλ. σε 30:08), Λάσμε 11 (5/7δίπ., 1/2β., 5ρ., 1ασ., 1κλ., 4κοψ., 1λ. σε 18:47), Τσαρτσαρής 2 (1/1δίπ., 1ρ., 1ασ., 1λ. σε 8:10), Διαμαντίδης 8 (1/5δίπ., 2/4τρίπ., 2ρ., 5ασ., 2κλ., 1λ. σε 25:17), Γκιστ 11 (3/4δίπ., 1/2τρίπ., 2/2β., 7ρ., 1ασ., 1λ. σε 20:54), Μπανκς 3 (0/2δίπ., 1/3τρίπ., 3ρ., 1ασ., 2λ. σε 19:53), Ξανθόπουλος 4 (2/2δίπ., 1ασ. σε 4:24), Γιαννόπουλος (1λ. σε 4:33), Σκορδίλης (1λ. σε 4:24), Σχορτσανίτης 10 (5/8δίπ., 0/3β., 3ρ., 5λ. σε 16:49)