Περάστε παρακαλώ!

«Σαρωτικός» ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της Μπνέι Γιεχούντα, βάζοντας θεμέλια πρόκρισης για τον επόμενο γύρο.

Το 4-4-2 του Δώνη λειτούργησε καλά και ανασταλτικά, μη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν ούτε υποψία ευκαιρίας για 45 λεπτά, κάτι που άλλαξε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Μαρίνκοβιτς σε δύο περιπτώσεις υπενθύμισε στους παίκτες τους ΠΑΟΚ ότι ανεξάρτητα από το πόσο καλύτεροι και αν είναι, ένα γκολ

υπέρ των Ισραηλινών θα μπορούσε –όσο άδικο κι αν ήταν με βάση την εικόνα του ματς- να αλλάξει εντελώς τις ισορροπίες.

Δύο όμορφα γκολ, το ένα από ωραία ατομική ενέργεια του Γεωργιάδη και το άλλο μετά από εξαιρετική συνεργασία του νεαρού Πέλκα (αντικατέστησε τον αλάνθαστο Λάζαρ) με τον Ρομπέρ και τελικό αποδέκτη και σκόρερ τον Αθανασιάδη, διαμόρφωσε το 2-0 που στέλνει τον ΠΑΟΚ στα πλέι οφ του Europa League και μια ανάσα από τους ομίλους.

ΠΝΕΪ ΓΙΕΧΟΥΝΤΑ: Εγιενούγκμπα, Μόρι, Γκαλ, Αζούζ, Εντρι, Ιβασκεβίτσιους, Ναούμ (67’ Αγκάγεφ), Γκαλβάν (Λεβί), Εντλόβου, Μενάσε (46’ Αμπού Ζαίντ), Μαρίνκοβιτς.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Ετο, Κουμάλο, Κατσικάς, Λίνο, Γεωργιάδης (82’ Σαλπιγγίδης), Λάζαρ (75’ Κάτσε), Γκαρσία, Ρομπέρ, Γιάννου (71’ Πέλκας), Αθανασιάδης.

Στον πάγκο: Γιακουμής, Αποστολόπουλος, Φωτάκης, Ιντζίδης.

Πηγή: postgame.gr