Copa del… Ρεάλ

Δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα του Bαράν «έγραψαν» τον θρίαμβο της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Καμπ Νου» της Βαρκελώνης. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του Copa Del Rey με το 3-1 επί της Μπαρτσελόνα που έφυγε ταπεινωμένη από τη διοργάνωση.

Ολα άρχισαν ιδανικά για τη «βασίλισσα» που προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 14ο λεπτό. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει το σκορ, αλλά και αυτό του πρώτου αγώνα στο «Μπερναμπέου» (1-1), αλλά η Ρεάλ συνέχισε να… πυροβολεί.

Στο 57ο λεπτό σε μία αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε για δεύτερη φορά και στο 68′ ο Βαράν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3, σκοτώνοντας τα όνειρα των Καταλανών. Η ιστορία γράφηκε στο 89′ με τον Άλμπα να πετυχαίνει το γκολ της τιμής για τη Μπαρτσελόνα και να διαμορφώνει το τελικό 3-1.