ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Με γκολ των Αθανασιάδη και Κατσικά ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Ραπίντ Βιέννης 2-1 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και γκολ των Αθανασιάδη
και Κατσικά πήρε τη νίκη απέναντι στην αξιόμαχη Ραπίντ και πλέον έχει το πάνω χέρι για πρόκριση στη φάση των ομίλων του Europa League.Το γκολ του Αλάρ στο 25ο λεπτό ήρθε να επιβεβαιώσει αυτό που βλέπαμε μέχρι τότε στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΠΑΟΚ μπήκε νωθρά, δεν έβγαλε στο γήπεδο πολλές από τις αρετές του και βρέθηκε να κυνηγά το σκορ απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε να παρουσιάσει κάτι συγκλονιστικό, είχε όμως το γκολ.Με την πάροδο του χρόνου ο Δικέφαλος άρχισε σιγά-σιγά να ανεβάζει την απόδοσή του και να πιέζει τους Αυστριακούς, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Στέφανος Αθανασιάδης βρέθηκε φάτσα με το γκολ, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.Με τις κινήσεις του Γιώργου Δώνη στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και έκλεισε στα καρέ της την Ραπίντ. Ο Αθανασιάδης είχε νέα ευκαιρία για την ισοφάριση στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, αλλά λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 69′ έκανε με κεφαλιά το 1-1.Στο 74′ ο Λάζαρ έκανε ένα ανόητο φάουλ και «κρέμασε» την ομάδα του αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα, ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε. Αν και με παίκτη λιγότερο, έψαξε το δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο 83ο λεπτό με δυνατό αριστερό σουτ του Κατσικά.Ο ΠΑΟΚ γύρισε το εις βάρος του σκορ, πήρε τη νίκη και πλέον πηγαίνει με άλλον αέρα στη ρεβάνς της Βιέννης την επόμενη εβδομάδα με στόχο την είσοδό του στους ομίλους του Europa League.Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:ΠΑΟΚ: Γλύκος, Ετο, Κουμάλο, Κατσικάς, Λίνο, Κάτσε, Λάζαρ, Γεωργιάδης (68′ Λόρενς), Ρομπέρ (46′ Φωτάκης), Γιάννου (46′ Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης.Ραπίντ Βιέννης: Κένιγκσχοφερ, Σονλάιτνερ, Χάικινεν, Χόφμαν (77′ Κούλοβιτς), Κάτζερ, Ιλντίζ, Γκροζούρεκ (65′ Σράμελ), Μπουργκστάλερ, Αλαρ (82′ Μπόιντ), Γκέρσον, Σίμπελσμπέργκερ.