Εκτός Ευρώπης και η Ξάνθη

23:56 8/8/2013 - Πηγή: Matrix24

Η αξιόμαχη Ξάνθη πάλεψε στο Βέλγιο, αλλά αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League. Σκοράροντας στο δεύτερο ημίχρονο η Σταντάρ Λιέγης επικράτησε 2-1 της ακριτικής ομάδας και με δύο νίκες πήρε την πρόκριση για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Εξ αρχής η αποστολή της ακριτικής ομάδας ήταν δύσκολη. Πόσο μάλλον μετά το γκολ του Μπουλό στο 52ο λεπτό. Η ομάδα του

Νίκου Καραγεωργίου εξακολουθούσε να θέλει δύο γκολ (για να πάει το ματς στην παράταση), αλλά στο 70′ η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος όταν ο Ντε Καμάργκο, ένα λεπτό μετά την είσοδό του, έγραψε το 2-0 και έστειλε τους Βέλγους στα πλέι οφ. Γκολ απόρροια της αμυντικής αδράνειας των φιλοξενούμενων.

Οι συνθέσεις:

Σταντάρ Λιέγης: Καβασίμα, Νγκάουα, Μπεν Χαΐμ, Αρσλάνατζιτς, Φαν Ντάμε, Μπούενς (60′ Οτζούρκ), Μαρκέ, Μπουλό (60′ Μπιά), Μʼ Πόκου, Γκουχανετζάντ (69′ Ντε Καμάργκο), Μπατσουαγί

Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Κομεσίδης, Βάλλας, Παΐτο (58′ Μάνταλος), Ντιέ, Ντε Γκούζμαν, Μαρίν (68′ Τριάδης), Μαρσελίνιο (75′ Σολάρι), Βασιλακάκης