Η Νιγηρία άφησε εκτός τη Βοσνία

Η Νιγηρία νίκησε 1-0 την Βοσνία και την άφησε εκτός συνέχειας Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο η Βοσνία ήταν καλύτερη, είχε τις ευκαιρίες, είχε ένα ακυρωθέν (κακώς) γκολ του Τζέκο, αλλά η Νιγηρία ήταν αυτή που είχε το γκολ. Συγκεκριμένα, σε μία φάση (στο ξεκίνημά της) που οι Βόσνιοι φώναξαν για φάουλ (δεν τους δικαίωσε το ριπλέι), η μπάλα έφτασε στον Οντεμβίγκι που με σουτ έκανε το 1-0 στο

29ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η Βοσνία αναγκαστικά ανοίχτηκε και βγήκε μπροστά για να αλλάξει το αποτέλεσμα, αφού με ήττα θα έμενε εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου. Δεν κατάφερε να αλλάξει το αποτέλεσμα αν και στις καθυστερήσεις είχε δοκάρι με τον Τζέκο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ενιεάμα, Άμπροουζ, Γιόμπο, Ομέρουο, Οσανίουα, Ονάζι, Όμπι Μίκελ, Μούσα (65' Σόλα Αμεόμπι), Μπαμπατούντε (75' Αζοένι), Οντεμβίγκι, Εμενίκε.
ΒΟΣΝΙΑ: Μπέγκοβιτς, Μούτζα, Σούνιτς, Σπάχιτς, Μεντούνιανιν (64' Σούσιτς), Μπέσιτς, Πιάνιτς, Χαΐροβιτς (57' Ιμπίσεβιτς), Λούλιτς (58' Σαλίχοβιτς), Μισίμοβιτς, Τζέκο.