‘Ηττα-μαχαιριά για την Ξάνθη

00:10 2/8/2013 - Πηγή: Matrix24

Η Ξάνθη πλήρωσε τα λάθη και την αποβολή του Μανώλη Μπέρτου και γνώρισε την ήττα 2-1 από τη Σταντάρ Λιέγης μέσα στα Πηγάδια, για τον πρώτο αγώνα του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό με τον Μπιά, ωστόσο ο Ντιέ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε στο 36ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η Σταντάρ πίεσε και έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί

στο 52′ με το χαμένο πέναλτι του Μπιά, το πέτυχε όμως στο 74ο λεπτό με τον Σιμάν να διαμορφώνει το τελικό 1-2. Λίγα λεπτά νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 69′, ο Μπέρτος είχε αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την Ξάνθη με παίκτη λιγότερο.

Skoda Ξάνθη (Καραγεωργίου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης (Μαρίν 56′), Παΐτο, Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης, Μάνταλος (Ντε Γκουζμάν 56′), Ντιέ (Σολάρι 87′).

Σταντάρ Λιέγης (Λουζόν): Καουασίμα, Λαντόλι, Αρσλάναγκιτς (Μπατσουαΐ 62′), Σιμάν, Οπάρε, Μπιά (Ρέζα 76′), Σισέ (Μπάιενς 46′), Μαρκέ, Μπουλό, Εζέκιελ, Ντε Καμάργκο.