Ήττα-μαχαιριά για τον Ολυμπιακό

07:04 8/3/2013 - Πηγή: Matrix24

Μετά από θετικό ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο κατά την οποία βρήκε τις λύσεις να αντιμετωπίσει τον επιθετικό οίστρο της Μπαρτσελόνα, οι “ερυθρόλευκοι” παρουσιάσαν σημαντικές αρρυθμίες τόσο στην άμυνα όσο στην επίθεση.

Οι Λόρμπεκ και Ναβάρο έδωσαν πολύτιμο σκορ στους “μπλαουγκράνα “που προηγήθηκαν με 46-36 στο ημίχρονο και έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους προκαλώντας βουβαμάρα στο γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να περάσει μπροστά στο σκορ με υπερπροσπάθεια από τον Σπανούλη

και τον Πρίντεζη αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο κατέρρευσαν.

Η Μπαρτσελόνα, με τον Μάικλ να κάνει όργια πάνω στο παρκέ και τον Γιασικεβίτσιους να προσθέτει τη δική του ξεχωριστή πινελιά έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-46, 62-63, 77-90

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 6, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 23(1), Περπερογλου 2, Σλούκας 2, Πάουελ 15, Πέρκινς 2, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου.Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 5(1), Ναβάρο 10, Γιασικεβίτσιους 6(1), Τοντόροβιτς, Ουάλας 6(2), Ινγκλς 2, Ραμπασεδα, Λόρμπεκ 21(2), Τζαβάι 8, Μάικλ 20, Τόμιτς 10.