Ήττα-σοκ του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο Ολυμπιακό Στάδιο από την Skoda Ξάνθη με 1-0 στο ματς που ολοκλήρωσε το κυριακάτικο πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη «έσπασε» την

έδρα του Παναθηναϊκού για πρώτη φορά μετά την περίοδο 1996-97 όπου είχε νικήσει 2-1.
Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Ντιέ στο 45ο λεπτό, ενώ ο Παναθηναϊκός πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε ευκαιρίες, είχε δοκάρι, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει το αποτέλεσμα ή τουλάχιστον να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι Ακρίτες έχουν σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία του Τάσου Κάκου, ο οποίος στο πρώτο μέρος δεν έδωσε καθαρό πέναλτι σε ανατροπή του Ονουάτσι από τον Καρνέζη.

Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φάμπρι): Καρνέζης, Σεϊταρίδης (69′ Κάιπερ), Μπουμσόνγκ, Τριανταφυλλόπουλος, Μαρίνος, Σο, Βιτόλο, Σισοκό, Καζιγιάμα (46′ Εσπάρθα), Μαυρίας (55′ Φουρλάνος), Ζέκα
ΞΑΝΘΗ (Ουζουνίδης): Λοντίγκιν, Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Πάιτο, Ντάνι (65′ Βασιλακάκης), Ντιέ, Μαρέν, Μάνταλος, Σμιθ (61′ Σολτανί), Ονουάτσι (77′ Μαρσελίνιο)