Ο ΠΑΟΚ στο Champions League

22:55 2/6/2013 - Πηγή: Matrix24

Χιτσκοκική ήταν η τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Ο Ατρόμητος κρατούσε στα χέρια του το εισιτήριο για το Champions League και ήθελε μόνο νίκη στην έδρα του κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, αλλά με το 0-0 έδωσε δικαίωμα ελπίδας στον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη

και με το διπλό στους Ζωσιμάδες απέναντι στον ΠΑΣ κατάφερε έστω την ύστατη στιγμή να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στα πλέι οφ.

Το έργο του Δικεφάλου μόνο εύκολο δεν ήταν. Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε με πέναλτι του Ντε Βινσέντι στο 31ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήρθε η ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά. Στο 70ο λεπτό ο Κατσουράνης με κεφαλιά ισοφάρισε και στο 75′ ο Σίλντενφελντ με κοντινό σουτ χάρισε στον ΠΑΟΚ το μεγάλο διπλό.

Ο Δικέφαλος του Βορρά τερμάτισε πρώτος, ο Ατρόμητος στη δεύτερη θέση, ο Αστέρας Τρίπολης τρίτος και τελευταίος ο ΠΑΣ.