Στον τελικό η Γαλλία του μάγου Πάρκερ

Την Κυριακή θα αντιμετωπίσει για το χρυσό μετάλλιο τη Λιθουανία. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα που επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της ήταν η Ισπανία. Αποκόπτοντας τον Πάρκερ από τη δημιουργία και τροφοδοτώντας με συνέπεια τον Μαρκ Γκασόλ η απερχόμενη, πια, πρωταθλήτρια Ευρώπης προηγήθηκε με 34-20.

H Γαλλία όμως ευστοχώντας στα σουτ τριών πόντων και βρίσκοντας πολλές λύσεις στην άμυνα από όλους τους παίκτες της ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι. Προς το τέλος μάλιστα

με τρίποντο του Πάρκερ πέρασε μπροστά με 63-64, ωστόσο το παιχνίδι πήγε στην παράταση αφού οι δύο αντίπαλοι έχασαν την τελευταία τους επίθεση.

Στον έξτρα χρόνο οι Γάλλοι παρουσιάστηκαν πιο φρέσκοι. Εβαλαν όλες τις βολές με τους Πάρκερ και Ντιο και παρά το γεγονός ότι πούλησαν τουλάχιστον δύο κατοχές στους Ισπανούς πανηγύρισαν τη νίκη αφού το σουτ του Γκασόλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο βρήκε σίδερο.

Ο Τόνι Πάρκερ έγραψε ιστορία αφού με τους 32 πόντους που πέτυχε έφτασε στη 2η θέση του σκόρερ όλων των εποχών στα Ευρωμπάσκετ πίσω μόνο από τον αξεπέραστο Νίκο Γκάλη.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-20, 49-43, 65-65, 72-75

Iσπανία: Αγκιλάρ 3, Φερνάντεθ 17, Ροντρίγκεθ 11, Ρέι 2, Καλδερόν 4, Ρούμπιο 2, Κλαβέρ 3, Σαν Εμετέριο 5, Γιουγ 6, Γκασόλ 19, Μουμπρού

Γαλλία: Λοβρέν 2, Μπατούμ 3, Ντιό 10, Πετρό 2, Καχουντί, Πάρκερ 32, Πιετρούς 5, Ντε Κολό 3, Ντιαό 8, Αζινκά 3, Ζελαμπάλ 7